Partisinin haftalık olağan TBMM grup toplantısında konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli Cumhuriyetin 100. Yılına dair önemli mesajlar verdi. Demokrasi üzerinden Cumhuriyeti hedef alan CHP, İP ve HEDEP’i sert sözlerle eleştirdi. “Türkiye’de Kürdistan diye bir yer yoktur” sözlerinden sonra HEDEP’liler tarafından protesto edilen TBMM Başkanvekili Celal Adan’a sahip çıktı ve “akıllı olun, aklınızı alırım” sözleriyle uyardı. İsrail’in Filistin’deki katliamlarına da değinen MHP Lideri vaat edilmiş toprakların hedefinde Türk vatanının da olduğunu söyledi.

 

Türk ve Türkiye Yüzyılı başladı

Türk ve Türkiye Yüzyılının başladığını ifade eden MHP lideri Bahçeli, yeni yüzyılın kutup başının Türkiye Cumhuriyeti olacağını söyledi. Cumhuriyet’in 100’üncü yıl dönümü kutlamalarının tüm yurtta coşkuyla yapıldığını sözlerine ekledi ve “Havada uçan jetlerimiz, karada uygun adımla yürüyen kahraman askerlerimiz, İstanbul Boğazı’ndan sırayla geçen ve gözlerimizi kamaştıran savaş gemilerimiz dosta güven, düşmana da korku salmıştır. Bu suretle eğilmeyecek başımız, inmeyecek hilalimiz, işgal ve istilalara eyvallah etmeyecek güçlü irademiz dünyaya tebliğ edilmiş, bundan rahatsız olanlara da dimdik duruş sergilenmiştir” dedi.

Kriz, kimlik kaybına uğrayan partilerde

CHP, İP ve HEDEP’in demokrasi üzerinden Cumhuriyeti hedef alan sözlerine sert tepki gösteren MHP lideri Bahçeli, Cumhuriyetin demokrasiyle ayakta durduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “görevimiz Cumhuriyeti, demokrasiyle taçlandırmaktır” sözlerine,  “Cumhuriyet’in demokrasiden mahrumiyeti hangi akla ve mantığa sığabilecek bir ifade sefaletidir?” diyerek cevap verdi. Türkiye’nin demokrasi krizinde olduğunu söyleyen İP Başkanı Meral Akşener’e de, “kriz demokraside değil, Türkiye’ye karşı muhalefet mevziisinde buluşan kimlik kaybına uğramış partilerdedir” sözleriyle yüklendi.

 

Akşener’e Gazze cevabı

İP Başkanı Meral Akşener’in geçtiğimiz günlerde MHP’ye yönelik kullandığı “canını cebine koyar Gazze’ye gidersin” şeklindeki çirkin ifadelerine de cevap veren MHP Lideri Bahçeli, “Bizde para gibi, cüzdan gibi, çek karnesi gibi cebe koyulacak can değil, gerektiği taktirde feda edilecek can vardır; bu can da Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne bin defa helaldir. Şaibeli paraları cebe indirenlerin canı da cebe koyma önerisi yakayı ele veren kötü alışkanlıkların bir nevi itirafıdır ve sahibini de rezil etmeye yeterlidir” dedi.

İkinci yüzyılda terörü sileceğiz

Cumhuriyetin ilk yüzyılında bölücülük ve terör sorunundan Türkiye’nin çok çektiğinin altını çizen MHP lideri Bahçeli, yeni yüzyılın bölücülüğün kökünü kurutma yüzyılı olduğunu belirtti. Türkiye’ye ihanet eden her kademedeki PKK’lı teröristler için üç çıkış yolunun olduğunu söyledi ve madde madde sıraladı: “1-Terör eylemlerine önşartsız ve derhal son vermek, 2-Silahlarıyla dağdan inip Türkiye Cumhuriyeti devletine teslim olmak, 3-Türk adaletinin vereceği hükme razı olarak cezalarını çekmektir.” Bu üç maddeye riayet etmeyen terör örgütünün her yerde meşru hedef olduğunu ifade etti.

Celal Adan yalnız değildir

Geçtiğimiz hafta TBMM’de konuşma yapan bir bölücüye hak ettiği cevabı veren Meclis Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Celal Adan’a sahip çıktı ve “sözleri aynısıyla bizim de sözümüzdür. Sayın Adan sahipsiz değildir, yalnız değildir” dedi. Türkiye Büyük Millet Meclisinin bölücülüğün meydan okuma yeri olmadığını söyleyen MHP lideri Bahçeli, “Meclis kürsüsüne gelip arkasına aldığı bir takım zırvalarla bize cesaret temsili olmaya kalkanlar aklını başına alsın, akıllarını alırım onların” ifadelerini kullandı. Partililere bir de hatırlatmada bulundu ve İstanbul’da şehit edilen üç ilçe başkanının yerinin doldurulmasının zaruri olduğu bir dönemde Celal Adan’ın bu ilçelerde başkanlık görevini üstlendiğini dile getirdi.

120 ülkenin tavrı memnun edici

İsrail Başbakanı Netenyahu ve kirli ittifak ortaklarının ateşle oynadığını, dinler ve medeniyetler arası cepheleşmeyi kanlı bir mücadeleye dönüştürmek istediklerini belirten MHP lideri Devlet Bahçeli, BM Genel Kurulu’nda 120 ülkenin İsrail saldırılarına karşı çıkmasının memnuniyet verici bir gelişme olduğunu söyledi. 28 Ekim’de İstanbul’da düzenlenen Büyük Filistin Mitinginin, Cumhuriyet kutlamalarını örtbas etmek için planlandığını iddia edenlere de tepki gösteren MHP lideri, CHP yöneticilerinin 5 Kasım’da planladıkları büyük kongrelerini Cumhuriyet’in 100’üncü yılında yapmaktan niye kaçındıklarını sordu.

Tetikte ve teyakkuzda olmalıyız

Dünya genelinde 34 ülkede 80’e yakın Türk şehitliğinin hepsinin milli namusa emanet olduğunun altını çizen MHP lideri Devlet Bahçeli, Milliyetçi-Ülkücü Hareketin esir Türkler davasını yıllarca boşuna savunmadığını belirtti. “Biz Filistin’e bakınca çekilen ızdırapları hatırlıyor, milletin gözyaşlarını görüyoruz” ifadelerini kullandı ve vaat edilmiş toprakların hedefinde Türk vatanının da olduğunu söyledi. Her ihtimalin hesaba katılarak tetikte ve teyakkuzda olunması gerektiğini dile getiren MHP lideri Bahçeli, “Mescid-i Aksa’yı çok özledik, zalimlere karşı da öfkeyle ayaktayız” dedi.