Türkçe Düşün
İstanbul
AZ BULUTLU
28°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce

Çocukları internette yalnız bırakmayın

YAYINLAMA: | GÜNCELLEME:

İnternetin hızlı şekilde hayatımıza nüfuzu cep telefonları ile daha da hızlanıyor. Çocuklarımız da bu cihazlara bizimle beraber oldukça yakınlar.

Nasıl dünyada iyi insanlar kadar, hırsızlar, tacizciler, tecavüzcüler, yalancılar, hayalciler, katiller ve teröristler var ise bunlar internette de varlar. Bunun da ötesinde internetten kolayca ulaşılabilir, yaşlarına uygun olmayan içeriklere erken yaşta maruz kalmak çocukların gelişiminde onarılmaz sorunlara yol açabiliyor.

Bu köşemizde geleceğimizin teminatı dediğimiz çocuklarımızı internet kaynaklı tehditlerden ve kültürel yozlaşmadan korumak için neler gerektiğine değinelim istiyorum.

- Her şeyden önce çocuklarınıza anne ve babaları dışında kimse ile aralarında bir sır olamayacağını anlatmanız gerekir. Bu sayede, internette karşılaştıkları bir kişinin “aramızda sır olsun” demesiyle olan biteni sizden saklamasının önüne geçebilirsiniz.

- Kendilerini rahatsız eden bir durum olduğunda mutlaka sizlere anlatmaları için onları teşvik edin. Aslında, aileye her şeyi anlatabilmek, internet dışında da karşılaşılan birçok taciz olayının engellenmesi için önem teşkil edecektir.

- Çocuklarınızın hangi oyunları oynadığını takip etmeli, bu oyunların içeriğini internetten ya da öğretmenlerden araştırmalısınız.

- Çocuklarınızın sosyal medya kullanımına ancak yeterince büyüdüklerinde izin vermelisiniz. Çocuklarınızın internetten de takipçisi ya da arkadaşı olmalı, paylaşımlarını ve yönelimlerini takip etmelisiniz.

- Çocuklarınızdan aileniz ve kendileri ile ilgili normalde sıradan insanların bilmesi gerekmeyen bilgileri ve adres, telefon numarası gibi iletişim bilgilerini internette paylaşmamalarını isteyin.

- Şifrelerin asla paylaşılmaması gerektiğini anlatın.

- Canlı görüşmelerinin ailelerin bilgisi dâhilinde olması daha uygundur. Ayrıca çocuklarınıza hiç bir şekilde bir fotoğraf ya da hareketli görüntüsünü göndermemesini öğütleyiniz.

- Sosyal medya kullanımlarındaki erişim geçmişi, anne babalar için çocuklarının internetten nelerle ilgilendikleri ile ilgili önemli ipuçları içerir. Youtube ve benzeri sitelerde veli olarak geçmişi takip etmeniz önemli olabilir.

- Çocuklarınızın ellerine cep telefonu vererek kendinize bir konfor alanı yaratmanın sonuçlarının ağır olabileceğini unutmayın. Aşırı kullanım, derslerden kopma, aileden ve toplumdan uzaklaşma, 3 boyutlu dünyayı kavrama sorunları ve hatta otizme kadar gidebilecek sorunlar yol açabilir. Günlük kullanım limitleri koyun ve uygulayın.

- Özellikle küçük yaştaki çocukların görüntü izlemelerinde mutlaka yanlarında olun. Zira sizin açtığınız görüntü bitince başlayan başka bir görüntü oldukça can sıkıcı içerikler barındırıyor olabilir.

- Cep telefonlarına uygulama yüklenmesini sadece siz yapın. Zira çoğunlukla ebeveynlere ait olan bu cihazlara oyun ya da başka kılıflarla birçok zararlı yazılım bulaşabileceği unutulmamalıdır. Dikkatsizce yüklenen uygulamaların hem bilgilerinizin hem de paranızın çalınmasıyla sonuçlanabileceği unutulmamalıdır.

- Uygulamaların çocuk gelişimi açısından uygun olup olmadığı ile ilgili uygulama marketlerindeki PEGI sınıflandırmasını kontrol edin. PEGI, televizyon programları için RTÜK tarafından uygulanan 7, 13+, Şiddet ve benzeri sınıflandırmaların uygulama ve oyunlar için olan karşılığıdır.

- Bilgisayarlar ve cep telefonlarında ebeveyn kontrolü özelliği olan antivirüs yazılımları kullanın. Bunların ev için ücretsiz sürümleri dahi kayda değer bir güvenlik sağlayacaktır.

- Çocuklarınızın sizin için de iyi bir eğitmen olabileceğiniz unutmayın. Onların bilgisayar ve internet bilgileri ile sizi eğitmesini sağlamanız veya aklınıza takılan konuları internette onlarla beraber araştırmak onların ilgisini internetin bilgi yönüne çekebilir.

Çocuklarınıza internette olabilecek güvenlik sorunları nedeniyle öğütler verir ve yapmaması gerekenleri söylerken, bunları mutlaka sebepleri ve gerçek hayattan örnekleri ile anlatın.

İnternet çocuklarımız için faydalı bir kaynak olmasını sağlamak elimizde.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *