MHK ile ilgili deli sorular

20.01.2021 10:00

Riva'da geçen hafta MHK tarafından verilen eğitimlerde problemli futbolcuların tespit edildiği ve hakemlerin bu futbolculara karşı daha dikkatli olmaları gerektiği haberleri ön plana çıktı. Öncelikle şunu düzeltmek lazım, hakem eğitiminde “problemli oyuncu” diye bir tanımlama yoktur. Sahada maçı zorlaştırabilecek oyuncu vardır. Hakemlikte güncel maç görüntüleriyle görsel eğitim yapılmasının, yaklaşık 35 yıllık bir tarihi vardır. Her dönemde MHK’lar görüntü seçerken “aman bir takım ya da, bir futbolcu ön plana çıkmasın” diye düşünürler. Çünkü bu, o takımı, ya da futbolcuyu hedef göstermek olur. Eğitimlerde asla hiçbir futbolcunun ve takımın adı kesinlikle geçmez. Ancak gelmiş geçmiş tüm MHK’lar, kendi dönemlerinde “maçı zora sokan futbolcular” konusunda, hakemlerini futbolcu ismi vermeden ciddi şekilde uyarmışlardır. Çünkü maç içerisinde hakemler, bu konuda önceden tedbir almazsa,maç hakemin kontrolünden çıkar. Ben geçen haftaki eğitimde de herhangi bir futbolcunun, ya da takımın adının geçtiğine kesinlikle inanmıyorum. Eğer geçtiyse de bu bir skandaldır.

***

Seminerlerde konuşulan konuların dışarı sızması hakem camiasının kangrenidir. Genelde meraklısı olan basın mensuplarına, zaman zaman da kulüp başkanlarına ve yöneticilerine, teknik adamlara, kulüp menajerlerine, TFF üst düzey yöneticilerine bilgiler, bir şekilde sızar. Hakemlerin birçoğunun, eski hakemlerden, yorumculardan, yöneticilerden tanıdıkları ve yakın hissettikleri kişiler, ya da abileri vardır. Ancak son seminerdeki konuşulanların köstebeğinin sadece hakemler olduğu konusunda bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Aklımızda deli sorular var. Bu sorular sorulup, cevabı ortaya çıksa, altından neler çıkar acaba!

  • Yanlış uygulamaları nedeniyle kredisini bitiren Merkez Hakem Kurulu içinden, ya da ona yakın çevrelerden birileri, bazı yorumcuları arayıp atama değişiklikleri konusunda bilgi sızdırması yaptılar mı?
  • Hakemlik tarihinde yüzlerce kere yapılmış olan tebligat sonrası görevden alma konusunu, yine aynı kişiler, yorumculara “Bunu Türkiye’de ilk yapan biziz” dediler mi?
  • Kendini yenilemeyen, tarihsel kural bilgileri ile yorum yapan yorumcuları kandırıp, MHK’ya TV programlarında destek sağlamaya çalıştılar mı?
  • MHK içinden birileri kulüp menajerlerini arayıp icraatlarını izah etmeye ve destek istemeye çalıştı mı?