Azerbaycan Milli Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın provokasyonlarının artık haddini/sınırını aştığını görerek "Üçlü bildirinin hükümlerinin sağlanması, Karabağ ekonomik bölgesinde gerçekleştirilen büyük çaplı provokasyonların önlenmesi, Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin birimlerinin silahsızlandırılarak topraklarımızdan çıkarılması, askeri altyapılarının etkisiz hâle getirilmesi, işgalden kurtarılan topraklara dönen sivil halkın güvenliğinin sağlanması ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin anayasal yapısının yeniden tesis edilmesi amacıyla antiterör operasyonu başlatılmıştır." açıklamasını yapmıştı ve hemen ardından Ermeni çetelerle mücadele için düğmeye bastı. Azerbaycan tavizsiz ve kararlı mücadelesini sürdürürken, Türkiye’nin de her manada Azerbaycan’ın yanında durduğunu göstermesi Ermenistan’ı iki gün içinde pes ettirmiştir.

Azerbaycan Millî Savunma Bakanlığı, “Lokal nitelikli anti-terör önlemlerinin durdurulması konusunda anlaşmaya varıldığını” ifade ederek “Ermeni silahlı güçleri ve yasa dışı Ermeni silahlı grupları silah bırakıyor, savaş mevzilerini ve askeri karakolları terk ederek tamamen silahsızlandırılıyor. Ermeni silahlı güçleri Azerbaycan topraklarından çekiliyor, yasa dışı Ermeni silahlı grupları feshediliyor.” açıklamasını yaparak Ermenistan’ın “pes hâlini” dünyaya duyurmuştur.

Ermenistan’ın provokatör cesareti bu sefer iki gün anca dayanmıştır. ABD ile askeri tatbikat yapınca, İran’ın sırtını sıvazlaması artınca “Ben Azerbaycan’dan intikamımı alırım” havasına girmişti. Şanlı Azerbaycan ordusu, Ermeni çetelerinin başına bomba yağdırınca yine hevesleri kursaklarında kaldı.

Türkiye’nin, Azerbaycan’ın yanında güçlü ve kararlı duruşu, Ermenistan’ın dünya devletlerinden istediği desteği almasını engellemiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin New York şehrinde Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kuruluna katılarak “Artık herkesin kabul ettiği gibi Karabağ, Azerbaycan toprağıdır. Bunun dışında bir statünün dayatılması asla kabul edilmeyecektir. 'Tek millet, iki devlet' şiarıyla hareket ettiğimiz Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü korunma yönünde attığı adımları destekliyoruz."  şeklinde yaptığı konuşması her manada yetmiştir.

Bu desteğin gücünü çok iyi hisseden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de yaptığı açıklamayla “Sevgili kardeşim, BM Genel Kurulundaki konuşmanız sırasında Azerbaycan'a verdiğiniz destek için teşekkür ederim. Kardeş Türkiye her zaman olduğu gibi bugün de Azerbaycan'ın yanındadır ve haklı davamızda bize destek vermektedir. Azerbaycan ve Türkiye iyi günde de kötü günde de hep birdir.” şeklinde teşekkürünü bildirmiştir.

Türkiye/Azerbaycan dayanışması karşısında Ermenistan’ın nefes alması mümkün değildir. Fakat Ermenistan’ın organize ettiği terörizm provokatörlüğü yarınlarda yine devam edecektir. Ermenistan’ın tasması belli ki şu an için ABD ve İran ikilisi elindedir. Yarın onlar yine tasmasını bırakırsa Ermenistan, Karabağ bölgesinde bozgunculuk yapmaya devam edecek ve tahriklerini sürdürecektir. Huylu huyundan vazgeçer mi?

Ermenistan, Türkiye ve Azerbaycan’ın içinde bulunduğu şartların 31 yıl önceki şartlar olmadığını Karabağ’dan arkasına bile bakmadan kaçarken zaten her yönüyle anlamıştır. Türk SİHA ve İHA’ları, savaş uçakları, tankları, füzeleri, kahraman Türk askerleri Ermenistan’a dehşeti yaşatmıştır. Ermenistan yine aynı dehşeti yaşamak istiyorsa buyursun provokasyonlarına devam etsin.

Türkiye, Türk dünyasına yolbaşçılık yaptığı sürece Türk dünyasının her yerinde bu dayanışma sürecek, değil Ermenistan hiçbir bozguncu devlet Türklerin kılına dahi dokunamayacaktır.

“Karabağ Türk’tür, Türk kalacak”, “Karabağ Azerbaycan toprağıdır” dedik. Yıllar sonra da bunu tescilledik. Bu saatten sonra gerçeği değiştirecek hiçbir güç yoktur. Diğer yandan KKTC'nin egemen ve bağımsız bir devlet olduğunun güçlendirilmesi, Irak’ta Kerkük merkezli Türkmen varlığının haklarına kavuşturulması, Suriye’nin kuzeyinin terör örgütlerinden kurtarılması önümüzdeki sorumluluklarımız arasındadır. Görüldüğü gibi Türkiye’nin etrafı ateş çemberi içindedir. Türk devleti de hem soydaşlarımızın güvenliği hem bölge huzuru için her yana yetişmeye çalışmaktadır. Dünya elbette sadece bizim etrafımızda dönmediği için, düşmanlarımız ve bölgemizde hesabı olan devletler de boş durmamaktadır. ABD’nin okyanus ötesinden elini hep bölgemizde tutması, ABD emperyalizminin iştahının farkında olan Ermenistan’ın, Yunanistan’ın Barzani’nin, PKK/YPG’nin de bu mide içinde rol alması alenen ortadadır. Yine dikkatli ve uyanık olacağımız, taviz vermeyeceğimiz, kararlı mücadele edeceğimiz bir süreçten geçmekteyiz. Kazanan Türkiye, Türk dünyası, insanlık ve mazlumlar olsun…