Daha henüz ikinci haftadayız. Birçok insan hâlen tatilde, henüz ligimiz ısınmadı. Ama demeçlere bakıyorsunuz. Alev Alev maşallah... Tabii ki kulüp yöneticileri camialarının haklarını koruyacaklar, mağduriyetlerini dile getirecekler. Bunlar en doğal hakları. Fakat, Lütfen biraz sakin olun beyler. Üslubunuza dikkat edin. Bu üslup, fitili ateşliyor, ateşi körüklüyor. İlerleyen haftalarda istenmeyen olaylar olursa, bunun müsebbibi siz olursunuz. Eğer birisi hakkında “Fırıldak çeviriyorsun” ya da “Geldi görevini yaptı, maçı böyle yönetti” ifadelerini kullanıyorsanız, bunlar ispatı zorunlu iddialardır. Kimse camiasına hoş görünmek için altı boş sözler sarf etmemelidir. Bu çirkin demeçler karşısında TFF mutlaka caydırıcı düzeyde cezalar uygulamalıdır. Adaletli, her takıma eşit ve tahkimin yumuşatmayacağı cezalar uygulanmalıdır. Hiçbir icraatını göremediğimiz Hakem Derneği yine susmamalı. Yanlış anlaşılmasın, hakem hatalarını savunmuyorum. Aşağıdaki paragrafta da eleştirilerimi yapacağım. Ama tüm kulüp başkanlarımız, yöneticilerimiz, söylemlerindeki üslup ve ifade içerikleri bakımından daha dikkatli olmalıdırlar. Sonra hep birlikte üzülmeyelim.

EKİP RUHU ŞART

 FIFA da, UEFA da, genelde birbirini iyi tanıyan anlaşmış hakem ekipleri görevlendirilir. Bizde de uygulama böyleydi. Hatta geçtiğimiz yıl, şu anki MHK’nin başkan ve başkan vekilinin de içinde olduğu dönemin MHK’sı, hakemlerden birlikte çıkmak istedikleri yardımcı hakem isimleri istemiş ve bunlar algoritmaya tanımlanmıştı. Hakeme maç geldiği zaman, istediği yardımcılar da, otomatikman algoritma tarafından atanıyordu. Ama iki haftadır, bu uygulama kaldırılmış görünüyor. Ve maçlardaki yaygaranın sebebi de, tecrübesi yeteri düzeyde olmayan yardımcı hakemlerin, zorluk derecesi yüksek müsabakalara atanmasından kaynaklanıyor. Hakem atamasında adaletli olmak, sırası gelene maç vermek değildir. Adaletli atama, tecrübe, kariyer, performans ve liyakata göre yapılır. MHK, iftarlık dağıtır gibi sırası gelene maç vermeye devam ederse, geçen hafta yaşananlardan çok daha sıkıntılı maçlara davetiye çıkartır.

YÜZDE 50 YETMEZ

Hakem ve gözlemci ücretleri, artan fiyatlar karşısında kuşa döndü. Bugün, yarın açıklanacak olan yüzde 50 oranındaki zam bile, özellikle alt ligler ve BAL için merhem bile olmayacak. Süper Lig kadrosunda olup da, hem sözleşme imzalayıp, hem de maç ücreti alan hakemlerimiz ise yaptıkları işin karşılığı olmasa da, ülkemiz koşullarında iyi para kazanıyorlar. Ancak bu para bazılarına fazla geliyor herhâlde. Özel yaşam ve aile hayatı bakımından bazı yerlerden kötü kokular geliyor. Merkez Hakem Kurulu bu konuda da dikkatli davranarak gerekli uyarıları yapmalıdır. Sahadaki hakemin başarılı olması için, en önemli faktör evindeki huzurdur. Aynı şey gözlemciler için de geçerli!

ŞÖHRET MODAYA BENZER

Görev yapan MHK başkan ve üyelerinin hepsini yakından tanırım. Kefil olabilecek kadar da güvenirim hepsine. Kimisi ile beraber hakemlik yaptık, kader paylaştık. Bazıları ile birlikte yöneticilik yaptık. Bazılarına da hocalık yaptım, yöneticilik yaptım. Hepsi ile de diyaloğum çok iyidir. Yukarıdaki satırlarda olduğu gibi eleştirimi de yaparım. Ama tarz ve üslubum, aramızdaki saygı ve sevgiye asla zarar vermez. Maalesef içlerindeki bir yeni yetme, biraz fazla havalanmış. Nihat Özbirgül hocamızın bir lafı vardı, rahmet istedi herhâlde !

“Şöhret modaya benzer çabuk geçer”