Bu dünyadan Murat Darga geçti

02.04.2022 10:00

‘Boraltan bir köprü, Aşar geçer Aras’ı,Yuğsan Aras suyuyla, Çıkmaz yüzün karası’ dizeleriyle başlayan Boraltan yaramızı türküleştiren, soydaş  ağıtı yapan bir şairimizi – Murat Darga’yı kaybettik. Bu tarihi olayın kitlelerce bilinmesinin sebebi bana göre Murat Darga’ydı. Boraltan’ı şiirle bize tanıttı, şiir bestelendi ve türkü olarak seslendirildi. Hatta Cumhurbaşkanı bile bu şiiri okudu. Görünmeyen, bilinmeyen ise Murat Darga oldu. Uzun süre hastalıklarla savaştı. Bu zorlu dönemlerini sanatına yansıttı;

‘Söyle doktor, Sırada ne var. Ölmek mi, kalmak mı? Terk edilmişliğime küsüp, Dost bildiğim limanlardan demir almak mı?’

5 Mart 2022 tarihinde aramızdan ayrılan Darga, demir aldı bizim limanlardan.

Hayalleri vardı, dostlarına bu hayallerini anlatır ve mutlu olurdu.

Yüreğim küçücük bir ev,

İçinde Turan adlı dev.

Ekmeği, suyu umut.

Büyür de büyür

Mısralara sığmaz.

Bizim sevdamızı akıllar almaz.

Murat Darga, Anadolu yakasının en büyük ve meşhur köşklerinden birinde başlayan hayatını varlıkta ve yoklukta daima bir Türkçü olarak yaşadı, çok güç şartlarda yokluk içinde yine bir Türkçü olarak uçmağa vardı. Dünyanın neresinde bir Türk varsa orada atan kalbi özellikle soy bağlarından dolayı Azerbaycan ve Kırım için daha çok atardı. Çok şükür Karabağ’ın kurtuluşunu gördü son nefesini vermeden. Hayatın çok zor şartları içerisinde elden gelmeyenler gönülden geçmiyor değildi, her gün ya Karabağ’ı kurtarmak ya Kırım’ı hürriyete kavuşturmak yahut Azerbaycan’ı birleştirmek için hayaller kurar planlar yapardı. Akla hayale sığmayacak hayallerin hesabını yapar planlardı ve sonra ilave ederdi: Başbuğ duysa alnımızdan öperdi.

Daha sonra o kutlu hayallerde, planlarda bir eksiklik bulur Başbuğa arz etmeyi ertelerdi her defasında. Ama bir gün olsun, bir an olsun oraları düşünmekten, oralar için bir şeyler yapabilme sevdasından vazgeçmezdi. Kendini kurtarmaya bile vakti yokken Güney Azerbaycan’ı kurtarma arzusuyla can verdi.

Çakmak taşı dişlerimizin arasından

Tutuşturuyor soluğumuzu.

Öyle kafese mafese konulacak şey değil,

Ele avuca sığmaz bizim fikrimiz.

Havaya, suya karışmış bir kere.

Düşmüşüz cemre gibi toprağa.

Yarın olmasa da bir gün elbet.

Elbet alacağız hürriyetimizi.

Türk’üz büyük milletiz.

Kavgamız da büyük olacak.

Biz de inandık Murat Darga. Mekanın Cennet Olsun.