Partisinin haftalık olağan TBMM grup toplantısında hitap eden MHP lideri Devlet Bahçeli’nin gündeminde Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi arasındaki gerilim vardı. Tutuklu Şerafettin Can Atalay kararı ile ilgili Yargıtay 3.Ceza Dairesinin görevini eksiksiz yaptığını belirten MHP lideri, AYM’nin bugüne kadar aldığı birçok kararla hainlerin sırtını sıvazladığını söyledi ve AYM Başkanına, “Türk Devletiyle uğraşma, gücün yetiyorsa, cesaretin varsa Kandil’e git” dedi. İsrail’in Gazze’deki katliamlarına da değinen MHP lideri, İsrail başbakanı Netenyahu’nun savaş suçlusu olarak Lahey’de yargılanması gerektiğini ifade etti. “Sessiz kalın” tehdidine ise “Müslüman Türk milletine sökmez” sözleriyle karşılık verdi.

HDP için neden bu kadar hızlı davranmadın?

Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasında yaşanan gerilimi hiç arzu etmediklerini belirten MHP lideri Bahçeli, “Hukuksuz devlet, adaletsiz hukuk olmaz” dedi. Son gelişmeleri kavramak için Anayasa Mahkemesinin adalet ve hukuk düzenin safrası olduğu gerçeğini kabul etmek gerektiğini söyledi. Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru incelemelerinde yasa ve anayasa koyucunun iradesini yok saydığını, Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay Milletvekili seçilen ve Gezi Parkı Davasında kesinleşmiş 18 yıllık cezası bulunan Can Atalay’la ilgili hak ihlali kararını 3 ay gibi kısa sürede sonuçlandırılmasına dikkat çekti ve aynı özenin HDP’nin kapatılma davasında neden gösterilmediğini sordu.

Egemenlik milletindir

Anayasa Mahkemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı yetki alanını genişleterek yasama ihmali olarak değerlendirdiği konularda kanun yapılıncaya kadar ihlal kararı vereceğini ilan ettiğini dile getiren MHP Lideri Bahçeli, AYM’nin yasal düzenleme eksikliğini denetlemek gibi bir yetkisinin olmadığını belirtti. Egemenliğin kayıtsız, şartsız milletin olduğunu sözlerine ilave etti ve Gazi Meclisin, Anayasa Mahkemesi’nin vesayeti altında olmadığının altını çizdi. TBMM’de oturma eylemi yapan ve sokak çağrısı yapanlara da “izansızlar” ve “ilkesizler” sözleriyle yüklendi.

Ya kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalı

AYM’nin milletin ve devletin karşısında bir mihrak olarak sivrildiğini ifade eden MHP Lideri Bahçeli, bu mahkemenin geçmişte aldığı yaralayıcı kararları hatırlattı ve böyle giderse Fetullah Gülen ile Murat Karayılan’a bile hak ihlali kararıyla kucak açacaklarını söyledi. Yargıtay 3.Ceza Dairesinin görevini eksiksiz yaptığını ifade eden MHP lideri, AYM Başkanına “Türk Devletiyle uğraşma, gücün yetiyorsa, cesaretin varsa Kandil’e git” sözleriyle yüklendi. “Ya Anayasa Mahkemesi kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalıdır” diyen MHP lideri Bahçeli, Mahkeme’nin statüsünün, kuruluş ve yargılama esasları ile üye yapısının köklü bir reforma tabi tutulmasının kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu belirtti.

Batı ikiyüzlü, Arap dünyası atalet içinde

İsrail’in, Gazze’deki katliamlarına seyirci kalan ve çatışmalara ara verilmesini isteyen Avrupa Birliğinin ikiyüzlü olduğunu belirten MHP lideri, Arap ülkelerinin de atalet içinde olduğunu söyledi. Riyad Zirvesine de değinen MHP Lideri, hiç kimsenin Cumhurbaşkanı Erdoğan kadar sağlam ve samimi bir duruş sergilemediğini dile getirdi. Arap ülkelerine seslenen MHP Lideri, “Gazzeli masumlar kirli su içip aç ve açıkta hayat mücadelesi verirken, milyar dolarlar içinde yüzen kaymak tabakanın vicdanı rahat mıdır?” sorusunu gündeme getirdi. İsrail Başbakanı Netenyahu’nun “Arap liderlerine tehdidine de, “Bu caninin hükmü bazı ülkelere geçebilir, ama Müslüman Türk milletine sökmez” sözleriyle karşılık verdi.

İsrail-Filistin çatışmasına dair öneriler

İsrail-Filistin arasındaki çatışmaların son bulması için çözüm önerilerini sıralayan MHP lideri Bahçeli altı öneri sundu. 1-İnsani yardım koridorlarının açılması, 2-İsrail kapsamlı yaptırım tazminata mahkum edilmeli, 3-Barış gücü oluşturulmalı, garantörlük kurumu işletilmeli, 4-Uluslararası barış konferansı toplanmalı, 5-İki devletli çözüm iklimi acilen yeşermeli, 6- Netenyahu ve yönetimi işledikleri savaş suçlarından dolayı Lahey Adalet Divanı’nda yargılanmalı.

İBB Başkanı’nı evine göndereceğiz

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerine hazırlık sürecini de gündemine alan MHP Lideri bu süreci dolu dolu geçireceklerini ve hiçbir şeyi şansa bırakmayacaklarını belirtti. “Türkiye’ye muhalefet eden partilere meydanın boş olmadığını hem öğreteceğiz hem de göstereceğiz” diyen MHP Lideri İstanbul’a özel parantez açtı. “Ara sıra, keyfi yeterse, boş zamanlarında İstanbul’a uğrayan Büyükşehir Belediye Başkanı’nı evine göndereceğiz” ifadelerini kullandı.