İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başlattığı değişim-dönüşüm hareketliliğinin kurbanı Kemal Kılıçdaroğlu olurken,  CHP’de genel başkanlık koltuğuna Özgür Özel oturdu.

Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci adamlardan birisiydi.

Özgür Özel 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde partisinin Manisa Belediye Başkan adayı olarak girdiği seçimleri kaybetti.

Bir gün CHP’nin genel başkanı olabileceğine belki kendisi bile ihtimal vermemişti.

Genel Başkan adaylığını açıkladığında herkesin aklına “Kemal Bey’in tahtını korumakla görevlendirilen tavşan aday” olduğu gelmişti.

12 seçim kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu’na esaslı bir eleştiri sunmayarak, hatta Kılıçdaroğlu istifa etsin diyenlerin altı kazınırsa ya AK Partili ya Cumhur İttifakı'ndan birisinin çıkacağını söyleyerek bu düşünceyi kendisi besliyordu.

Kemal Kılıçdaroğlu’yla yola devam edilmesi halinde CHP’li seçmenlerin boykot kartını masaya süreceği ve parti tarihindeki en kötü yerel seçim sonucunun ortaya çıkacağı da konuşulmaktaydı.

Şu halde CHP’de partinin ali menfaatlerini gözeten bir üst akıl Kemal Kılıçdaroğlu’nun fişini çekti diyebilir miyiz? Yoksa Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın bazı isimlerin iddia ettiği gibi kaynağı Ekrem İmamoğlu’na uzanan 1,5 milyar TL ile delegasyon Özgür Özel’e mi kanalize edildi?

Bunlar şimdilik cevabı olmayan sorular.

Bildiğimiz, Özgür Özel’in talihinin Kemal Kılıçdaroğlu’nun başrol oyunculuğuyla girilen 14-28 Mayıs seçimlerinin CHP saflarına büyük bir siyasi yıkım getirmesiyle ve Ekrem İmamoğlu’nun hummalı değişim çabalarıyla bir anda döndüğüdür.

Ama çiçeği burnundaki genel başkan Özgür Özel’in CHP Genel Başkanlığı serüveninin ne kadar süreceği daha şimdiden merak konusudur.

CHP’deki değişimin lokomotifi olan Ekrem İmamoğlu’nun bu zaferin kazanılmasından sonra rahat durmayacağı, “her şey çok güzel olursa” CHP’de genel başkanlık yürüyüşüne başlayacağı ifade edilmektedir.

CHP parti kulislerinden sızan fısıltılara göre Ekrem İmamoğlu yerel seçimlerde İstanbul’u yeniden kazanırsa İBB koltuğunu partili birisine devrederek CHP Genel Başkanlığı yarışına girecektir.

13 yıldır partinin tüm hücreleri üzerinde egemenliğini pekiştiren Kemal Kılıçdaroğlu’nu devirmek ne kadar zorsa, acemi genel başkanı derinlere kök salmadan koparmak o kadar kolaydır.

Özgür Özel belki de İmamoğlu’na ön alma adına aralarındaki kardeşlikten dem vuruyor ama kendisine “oğlum” diyen Kemal Kılıçdaroğlu’na acımayan Ekrem İmamoğlu’nun Özgür Özel’in kardeşliğiyle hiç işi olmayacaktır.

Bütün bu gelişmeler Özgür Özel’i bir liderden çok, koltuğu Ekrem İmamoğlu için ısıtan bir emanetçi tanımına oturtuyor.

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’u yeniden kazanması oldukça zor ama İstanbul’u kaybetse de başını çektiği değişimin meyvesini yeme adına CHP Genel Merkezi’ne dümeni kıracak. Dolayısıyla CHP’de her şey daha yeni başlıyor…