Partisinin grup toplantısında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli İsrail’in savaş hukukunu hiçe sayan eylemlerini hedef aldı ve buna sessiz kalan uluslararası kamuoyuna sert tepki gösterdi. Gazze’de insanlığın gözü önünde toplu katliam yapıldığını belirtti ve “mangalda kül bırakmayan insan hakları savunucuları, neredesiniz?” sözleriyle yüklendi. “Kudüs’te nöbet sırası bizdedir” diyen MHP Lideri Filistin’in yalnız olmadığını ifade etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz Salı günü yönelttiği soruları da “boş atıp dolu tutma çabası” olarak değerlendirdi. HDP’nin kapatılması için de Anayasa Mahkemesinin neyi beklediğini sordu. 

Sıra Büyük Kurultay’da

MHP’nin ilçe ve il kongrelerinin tamamlandığını ifade eden MHP Lideri Bahçeli önlerinde iki siyasi olayın olduğunu, bunlardan ilkinin 17 Mart’ta yapılacak olan Olağan Büyük kurultay, ikincisinin ise 31 Mart tarihinde gerçekleşecek Mahalli İdareler Seçimleri olduğunu belirtti. 11 bölgeden oluşan toplantılarının Bursa ve Kayseri’den sonra 26 Kasım tarihine kadar 9 ayrı bölgede de yapılıp tamamlanacağını ifade etti. Siyasi değerlendirme ve hedeflerini vatandaşla paylaşacaklarının altını çizen MHP lideri, “Cumhur İttifakı olarak yeni bir Türk mucizesine birlikte imza atacağız” dedi.

İnsan hakları savunucuları nerede?

Konuşmasında Filistin-İsrail çatışmasına geniş yer ayıran MHP Lideri Bahçeli 1982 yılında hayatını kaybeden Mescid-i Aksa’nın son nöbetçisi Onbaşı Hasan’ın hikâyesini anlattı. “Bugün nöbet manen ve gıyaben bizlerdedir” dedi ve 400 yılı aşan bir süre hâkimiyetimiz altında adaletle yönetilen Kudüs’te bugün Müslümanların feryat figan ettiğini belirtti. İnsan Hakları savunucularına da tepki gösteren MHP Lideri, savaş suçu kabul edilen beyaz fosfor bombasının İsrail tarafından kullanıldığına ilişkin kanıtların ortalığa döküldüğünü, 724’ü çocuk olmak üzere 2700 sivilin katledildiğini söyledi. Bu cinayete ses çıkarmayanların suç ortağı olduklarını kaydeden MHP Lideri, “yer geldiğinde mangalda kül bırakmayan insan hakları savunucuları, neredesiniz?” sözleriyle eleştirdi.

Kılıçdaroğlu’na ‘yabancı postal’ cevabı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz Salı günü “yabancı postal” üzerinden yönelttiği soruların “laf olsun torba dolsun” amacını taşıdığını belirten MHP lideri, “Bak Sayın Kılıçdaroğlu, sen de iyi biliyorsun ki, Türkiye’ye gayri meşru yabancı postalların ayak basması diye bir şey yoktur, şayet olursa verilecek sadece bir canımız vardır, çiğnenmesi gerekecek bir bedenimiz vardır, onlar da vatana, millete bin defa feda olsun” sözleriyle cevap verdi. Kılıçdaroğlu’na, “Suriye ve Irak tezkeresine ne diyeceksin onu söyle? Evet mi, hayır mı oyu kullanacaksınız?” sorusunu yöneltti. Kılıçdaroğlu’na “sudan bahaneler üretme” dedi ve “teröre karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tedbir almasından yana mısın değil misin?” dedi.

HDP’nin kapatılması

Kapatma davasının görüldüğü HDP’nin sürekli kostüm değiştirdiğini ancak hedef ve amaçlarının değişmediğini kaydeden MHP Lideri Bahçeli, yakın zamanda YSP’nin kongresinde bebek katilinin posterinin sahnede yer aldığını, İstiklal Marşının okunmadığını ve Türk bayrağının asılmadığını belirtti. Bu partiye mensup bir vekilin ise aracında teröristlerin taşındığını söyledi. HDP’nin kapatma davası için Anayasa Mahkemesine sert sözlerle yüklendi ve  “2021 yılından beri HDP’nin kapatılmasıyla ilgili iddianameyi ne hakla, hangi amaçla, kimlere şirin görünmek için sumen altında bekletme gereği duymaktadır?” sorusunu yöneltti.

AYM’den davacıyız

“HDP ve devamında kurulan hangi parti varsa derhal kapatılmalıdır” diyen MHP Lideri Bahçeli, AYM’ye “gecikmiş adaletin, adalet olmadığını bilmiyor musunuz?” diye sordu ve ekledi, “Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyeleri direkt size soruyorum, olan biten rezaletleri ne zaman görmeyi aklınızdan geçiriyorsunuz?” Hem tarih önünde, hem millet nezdinde, hem de yarın Mahkeme-i Kübra’da hainlerden olduğu kadar Anayasa Mahkemesinden de davacı olacaklarının altını çizdi ve “hakkımızı söke söke alacağımızı cümle aleme ilan ediyorum” dedi.

İlham Aliyev’i kutluyorum

Ermenilerin kontrolündeki sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin başkenti olarak gösterilen Hankendi’ye ve Askeran ile Hocalı kasabalarına Azerbaycan bayrağının çekilerek bu topraklarının bağımsızlığın bayrakla tescillendiğini ifade eden MHP Lideri Devlet Bahçeli, Azerbaycan halkına hayırlı olsun dikellerini iletti ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i tebrik etti. Bunun yanı sıra 2024 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde Almanya vizesini alan A Milli Futbol Takım kadrosuyla birlikte federasyon yönetimini de unutmadı ve Türkiye’nin artık Avrupa Şampiyonu olmasının zamanı geldiğini söyledi.