Türkiye dedikleri…

22.04.2022 10:00

NLP ile uğraşanlar semantik bilimci Alfred Korzybsky’inin ‘Harita arazinin kendisi değildir’ cümlesiyle büyük olasılıkla karşılaşmışlardır. Elbette ki bunun beyin ve bilinçaltıyla olan bağlantısı dışında bana başka bir gerçeği hatırlatmış oldu. Daha doğrusu romantik gerçeklik penceresinden baktığımda, evet harita arazinin kendisi değildir yahut Türkiye dedikleri yer haritada gördüğümüzden daha büyüktür. Aynı zamanda nerede Türkler ve esir Türkler varsa Türkiye orasıdır. Devletlerimizden tutun, özerk cumhuriyetlerimize, küçük toplumlarımıza kadar, inleyen, sızlayan yaralarımıza tek bir Türkün yaşadığı yer dahi Türkiye’dir.

FIFA 2002 Dünya Kupası finalleri zamanı. Azerbaycan’ın ücra bir köyünde insanlar Türkiye’ye destek için sokaklara döküldü. Büyük şehirlerde coşku ve kalabalık daha farklıydı. O zamanlar hem Azerbaycan, hem Türkiye bayrakları kolay bulunurdu. Fakat köylerde bayrak bulunması zordu. Köyün çocukları kırmızı bez üzerine beyaz boya ile hilal ve yıldız çizerek Türkiye’nin heyecanına ortak oldular. İşte Türkiye dediğimiz o köy ve o çocuklardı.

2020 İkinci Karabağ savaşı zaferi… Türkiye’nin verdiği destekten dolayı Azerbaycan bayraklarıyla beraber Türkiye bayrağı da her evde, her sokakta asıldı. İnsanlar kardeşlerine bu destekten dolayı minnet hissiyle, gururla bayraklarını astılar. Azerbaycan’ın her yerinde Türkiye bayrağı görmek sıradan bir durumdur. Hatta bu 2. Karabağ savaşından önce de böyleydi. Fakat zafer kutlaması sırasında Azerbaycan bayrağı asla yalnız asılmadı. Bu arada Azerbaycan belki de yegâne ülkedir ki devlet dairelerinde, resmi makam odalarında bile devletin resmi bayrağıyla beraber Türkiye bayrağını da kolaylıkla görebilirsiniz. Sanırım bunun dünyada örneği yok.

Zafer kutlamaları sırasında benim de şahidi olduğum ve duygulandığım bu olayı sizinle paylaşmak istedim. Söylediğim gibi binalarda, evlerde, camlarda, sokaklarda bayraklar Bakü’ye güzellik katmıştı. Bakü o gün daha güzeldi. Arka mahallede gecekondu tarzında kulübenin camında asılan Türkiye bayrağı beni etkiledi. Bayrak bulamadığından veya alamadığından dolayı, o evin camında kendi elleriyle kırmızı üzerine hilal ve yıldız dikmiş oldukları Türkiye bayrağı bizi selamlıyordu. İşte Türkiye o evdir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.