15 Temmuz’da FETÖ’nün hain ve kanlı darbe girişimine karşı verdiği mücadele ile teröristlere meydanları dar eden, bu uğurda şehitler veren hem yürekli hem gönlü zengin, Ankara’nın gözde ilçelerinden Kahramankazan’da Belediye Başkanı Serhat Oğuz’un misafiri olduk. Kahramankazan’ın adına yakışır çalışkan, azimli ve üreten belediyesini yakından tanıma fırsatı bulduk. Başkan Oğuz’un hayata geçirdiği ve ilk olma özelliği taşıyan birçok projenin Türkiye’nin yoğun gündemine rağmen silinmeyecek bir iz bıraktığına tanıklık ettik.

Kahramankazan Belediyesi “üreten belediye” sloganıyla gerçekleştirdiği birçok icraatıyla bu vizyonu lafta bırakmamış. Belediyenin kendi beton santrallerinden kültür evlerine, çiftçilere verilen destekten öğrenci yurtlarına ve ilçenin adını taşıyan kendi internet ağının kurulmasına kadar birçok başarılı işlere imza atılmış. Buradan elde edilen gelirler de halka daha çok hizmet olarak yansımış. Bunun yanı sıra kentte işsizliğin çözümü için özel bir birim kurularak binlerce vatandaşa iş imkanı sağlamış.

Kahramankazan, darbe girişimine karşı sergilediği cesaret örneğinin yanı sıra misafirperverliği, paylaşma ve dayanışma ruhu ile de örnek hizmetlere imza atmış. 6 Şubatta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem sonrası yaraların sarılmasında gösterdiği üstün gayretiyle takdirleri toplamış. Birçoklarının “nasıl olur, bu yükü nasıl kaldıracaksın” demesine rağmen elini taşın altına koymaktan çekinmeyerek sorumluluk almış. Başkan Serhat Oğuz “bizim için yük değil, şereftir” diyerek kolları sıvamış. “Evim evindir” slohganıyla yapılan çağrıyı kent ahalisi sahiplenerek binlerce depremzede aileyi evlerinde misafir etmişler. Tüm eksik ve ihtiyaçlar belediyenin öncülüğünde kent halkının elbirliğiyle karşılanmış.

15 Temmuz’da ihanete karşı etten duvar ören Kahramankazan, 6 Şubatta yaşanan asrın depreminde de omuz omuza dayanışma göstermiş. İşte bu yüzden hem çalışkan hem de kahraman… Vesselam.