Tarih 21 Ekim 2015… Kudüs’te toplanan 37. Dünya Siyonist Kongresinde konuşan İsrail Başbakanı Netanyahu dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Netanyahu konuşmasında “Hitler Yahudilere soykırım yapmayacaktı, sadece sürgün edecekti. Onu bir Arap, Emin El Hüseyni kandırdı. Onları sürgün edersen hepsi Filistin’e gelir dedi, Hitler de öyle ise ne yapayım diye sordu. El Hüseyni ‘yak onları’ diye cevap verdi. Yani Hitler’e katliam fikrini o yerleştirdi” iddiasında bulundu.

Bu iddia kısa zamanda dünya gündemine oturdu. Netanyahu’nun serdettiği bu iddiaya ilk önce Yahudi tarihçiler karşı çıktı. Daha sonra da Siyonist olmayan bütün Yahudiler…

Gerçekten de tarihte ilk defa bir Yahudi Hitler’e arka çıkmış, tabir caizse neredeyse onu aklamıştı. Hem de Siyonist bir Yahudi olan İsrail Başbakanı Netanyahu yapmıştı, hedefi şaşırtmıştı!

Akabinde İsrail, 170 Filistinliyi öldürdü, 15 bin 377'sini yaraladı. Batı Şeria ve Kudüs'te Filistinlilere ait 539 ev ve tesisi de yıktı.

Tarihler 6 Aralık 2017’yi gösterdiğinde ABD Başkanı Trump, İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ü tanıdıklarını dünyaya açıkladı. Büyükelçiliklerini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacaklarını ilan etti.

Oysa Trump “Küreselci” değil “ulusalcı”ydı!…

Aradan bir ay geçmeden 3 Ocak 2018 İsrail Parlamentosu (Knesset) 'Birleşik Kudüs' yasasını kabul etti. Bu yasaya göre İsrail Devleti için Doğu Kudüs ve Batı Kudüs ayrımı ortadan kalkmış, İsrail’in Kudüs’ün herhangi bir yerinden çekilmesi de imkânsız hale gelmişti…

Netice olarak,

Netanyahu 21 Ekim 2015 tarihindeki 37. Dünya Siyonist Kongresinde Hitler yerine Arapları hedef göstermiş ve Filistinlilerin üzerine giderek adım adım birçok kazanım elde etmişti.

***

Netanyahu’nun 2015 Yılında 37. Dünya Siyonist Kongresinde söylediği sözler nasıl olduysa tam tamına sekiz yıl sonra yeniden gündeme oturdu.

Oysa yıllar geçmiş ve üzeri örtülmüş olmalıydı…

Evet, evet tam sekiz yıl sonra…

Yani 27 Eylül 2023 tarihinde…

Birden bire bütün dünya televizyonları, gazeteler, internet medyası ve sosyal medya platformlarının hepsinde bu konuşma yeniden yayınlandı.

Yayın organları konuşmayı tarihsiz olarak veriyor, cümle başlığı olarak da “Netanyahu bir konuşmasında şöyle dedi” diye neşrediyordu.

Gazetecilik tekniği açısında 5N1K denklemi bu haberde boşa çıkmıştı. “Ne zaman” sorusu cevapsız bırakılmıştı.

Sekiz yıl önceki o konuşma neden tekrar gündem olmuştu sorusunun yanıtı aranırken…

Tam on gün sonra 7 Ekim 2023 tarihinde Hamas İsrail’e karşı Aksa Tufanı Operasyonu’nu başlattı. Tarihe dikkat edelim. Bu tarih 1973 yılındaki Yom Kippur Savaşı'nın yani Arap-İsrail savaşının ilk günüydü. Bu sebeple adına “Ekim Savaşı” da deniyordu.

Çok çok korunaklı İsrail, tarihinde ilk defa böyle bir baskın yemişti. Yüzlerce ölü, kayıp ve esir vermişti. 

Hamas’ın El Kassam Tugayları nasıl olduğu anlaşılamadan, aşılmaz denilen İsrail Duvarlarını aşmış, Demir Kubbe denilen İsrail koruma sistemini etkisiz hale getirmiş ve gayet iptidai bir hava aracı olan paramotorlarla sınırın ötesine geçerek büyük bir üstünlük sağlamıştı.

Gerçekten de bütün dünya şaşkına çevrilmişti. Neler oluyordu? Yoksa “Vahşeti ve zulmü ile tarihe geçmiş Siyonist İsrail” yok mu oluyordu?

Çok geçmeden bütün dünya ayağa kalktı. Bilhassa “Tek Dişi Kalmış Canavar, Medeni Ülkeler” yani beş büyük emperyalist ülkeden arka arkaya destek açıklamaları geldi ve fiili yardımlar yola çıktı. Çünkü masum(!) İsrail mağdur edilmişti!

Bilhassa ABD’nin Dışişleri Bakanı Antony Blinken bizzat Tel Aviv’e gelerek; “Bir Yahudi olarak buradayım.” ifadesini kullandı. ABD'nin İsrail'e güçlü desteğini dile getirdi. Bu aslında emperyalizmin tek bir ağızdan ifade edilmiş kararıydı.

Bu destekler İsrail’i daha da azdırdı. Vahşet soykırıma evirildi. Siviller, çocuklar, kadınlar; hastaneler, kiliseler ve camiler… Hepsi vahşi İsrail’in hedefinde girdi. 

ABD’nin savaşı kendi üzerine almış gibi hareket etmesi, Uçak Gemilelerini Doğu Akdeniz’e İsrail kıyılarına getirmesi, Silah ve maddi yardımlarını artırması çok önemli bir durum. İngiltere, Fransa ve Almanya da faksız.

Gazze’deki Filistinliler mi?

Aç, susuz… Yardımsız!

Hamas da ortada görünmüyor!

***

Peki ne oldu? Netanyahu’nun sekiz yıl önce söylediği cümleler yeniden gündeme taşındı. Hitler yerine Araplar hedef gösterildi. Gazze’de taş taş üstünde kalmadı. Bini aşkın çocuk öldü. Toplam ölü sayısının üç bin olduğu söyleniyor. İsrail yine adım adım kazanıyor!

Savaş 3. Dünya Savaşı’na dönüşür mü? Ya da “Armegeddon”

Bilmiyorum ama Biden son açıklamasında; “DEAŞ, Hamas ve Putin aynıdır” ifadelerini kullandı. Bu söyleme dikkat kesilmek gerekiyor.

Aslında hepimizin bildiği tek şey var. Liderimiz Devlet Bahçeli Beyefendi’nin tespitleriyle “Huzur”… Dünya işte buna muhtaç.