Katar’da oynanır mı, niye verildi, , bu mevsimde olur mu? yorumları akıllarda iz bırakacak bir final maçı ile tamamlandı. Arjantin, hak eden futboluyla büyük başarıya imza attı, Messi tarihe geçti. Arjantin’in, FIFA üzerinde lobisi hayli kuvvetli. Turnuvanın en tecrübeli ve en iyi hakemleri Avrupa’dan turnuvada yerini aldı. Arjantin’in 7 maçını da, Avrupalı hakemler yönetti. Final maçında bile kıta tarafsızlığı göz önüne alınmadı. Tarihte ilk kez bir kadın hakem, Dünya Kupası›nda düdük çaldı. Yarı otomatik ofsayt sistemi, tam puan aldı ve bundan sonraki organizasyonların vazgeçilmezi olacağının sinyallerini verdi.

KRİTERLERİ AÇIKLAYIN

Süper Lig hakem atamaları, bu haftadan itibaren kamuoyunun ve kulüp başkanlarının gözü önünde yapılacak. Daha önce bu sütunlarda defalarca, gizli yapılan yapay zeka atamalarının inandırıcı olmadığını yazmıştık. Nihayet doğru bulundu. Şeffaflığın olduğu yerde adalet vardır. Ancak, yapay zekaya girilen verilerin ve kriterlerin de açıklanması gerekir. TFF Başkanı'nın, önümüzdeki haftalarda MHK'ya verilerin ve kriterlerin açıklanması talimatını da vermesi halinde, atamalara kimsenin söyleyecek sözü kalmaz.

ALT LİGLER SORUN

Süper Lig atamaları için PMİK'in maç sayılarında adaleti yakaladığını yazmıştık. Ama alt liglerin atamaları için malesef aynı şeyi söyleyemiyoruz. Şimdi klasmanlar yapılacak, ama terfi formüllerine herkes eşit koşullarda giremiyor. Siyah beyaz hata yapanlarla, iyi maç yönetenler aynı tefefeye konulursa, bu yarış adaletli olmaz. Sayın Mehmet Büyükekşi bunca işiniz arasında alt liglerin maç sayılarını da kontrol edecek haliniz yok. Ama bu koşullarda yapılacak klasmanlar, önümüzdeki günlerde sizin bile başınızı ağntabilir.

TELKİN GERİ TEPTİ

MHK, Antalya semineri öncesinde Süper Lig hakemlerinden bazı isimleri arayıp VAR kadrosuna ya da gözlemciliğe geçmelerini istemişti. Tekliflere olumlu cevap alamayınca, ikna faaliyetlerini Antalya'da da sürdürmeye çalıştı. Oradan da sonuç çıkmadı. Şimdilik kadrolar aynen devam. Klasmanlar açıklanınca göreceğiz. El mi yaman, bey mi yaman?