HD(P)KK, CHP’nin oksijen tüpüdür!

18.05.2021 10:00

          CHP’nin son yedi yıldır HD(P) KK ile çok açık bir ittifakı vardır. CHP âdeta CH(P)KK olmuştur. Elbette çok geçmişe gidersek terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HEP’i de Meclise sokan CHP’nin uzantısı SHP’dir.

          Son yedi yılda HDP ile ittifak girişimini ilk 2014 yerel seçimlerinde denemişlerdi. Bunu da HDP’li Sırrı Süreyya Önder “2014 yılında Kemal Kılıçdaroğlu bize geldi. HDP ile ittifak yapalım bunu kimse duymasın dedi” şeklinde deşifre etmişti. Tam manasıyla bir ittifak olmasa da sıcak temel atılmıştı. Bir yıl sonra da 7 Haziran 2015 genel seçimleri oldu. CHP o zaman da “Her CHP’li evden HDP’ye birer oy kampanyası” başlatmıştı. Murat Özçelik gibi bazı CHP Genel Başkan Yardımcıları da bu kampanyayı abartarak “Ailece HDP’ye oy verdik” itirafında bulunmuştu. CHP’nin Çanakkale Belediye Başkanı “HDP barajı aştı” diye vatandaşa pilav dağıtmıştı. CHP’nin içine HDP öyle kaçmıştı ki, HDP’nin başarısı için CHP’liler âdeta seferberlik başlatmıştı.

          7 Haziran 2015 seçim sonuçlarında AKP kan kaybedip, hükümeti tek başına kurma gücü olmayınca CHP’liler bu sefer HDP ile koalisyon kurmak için âdeta topyekûn seferberliğe koyuldular. Utanmadan, yüzleri kızarmadan “CHP-MHP-HDP” birlikteliğinden oluşacak koalisyon çağrılarında bulundular.

          Atatürkçü geçinen medyadaki bazı şerefsizler bu koalisyonun kurulması için âdeta kendilerini parçalamıştı. MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’den her girişimde bulunduklarında hak ettikleri cevabı aldılar ama bir türlü bundan vazgeçmediler.

          CHP’nin yetkilileri, yazarları ve yorumcuları MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Kundaktaki bebekleri kurşunlayan, Mehmetçikleri, polisleri ve masum binlerce vatandaşımızı acımasızca katleden bir terör örgütünün siyasi kuryesiyle aynı blokta nasıl bulunuruz? Devletin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne kasteden mihraklarla işimiz ve münasebetimiz katiyen olmaz. CHP Genel Başkanı hadiseye çok yanlış taraftan bakmaktadır. CHP sözcüleri ezbere konuşmakta ve havanda su dövmektedir. Bizim HDP konusunda ikna edilmemiz olmayacak bir şeydir. CHP bu çerçevede fazlaca emek sarf etmesin” sözlerini anlamayacak kadar aciz, düşkün ve gözleri dönmüş şekildeydi.

          CHP hâlâ MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye “Koalisyon yapalım, Başbakan sen ol” teklifinde bulunup HD(P)KK’lıları devlet yönetmeye ortak etmede ısrarcı davranıyordu. MHP, AKP’nin çözüm süreci adını verdikleri PKK açılımına karşı canla başla mücadele edecek, filmin sonunda da PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile koalisyon kuracak… CHP’nin beyinsizleri bunu bile anlamaktan aciz zavallılar olarak o dönem tarihe geçtiler.

          CHP ne yaparsa yapsın, MHP Lideri Devlet Bahçeli CHP’nin bu irin kokan HDP’li koalisyon teklifine geçit vermedi.

          HD(P)KK ile devleti yönetme sevdası o dönem sekteye uğrayan CHP, HDP’den asla ayrılmadı. Âdeta bir bedende iki can olmaya devam ettiler. 16 Nisan 2017 referandumunda da “Hayır” cephesinde birleştiler. Yurt içinde ve dışında ortaklaşa “Hayır” kampanyaları yaptılar.

          Birçok konuda, politikada ortak karar almaya ve uygulamaya devam ederken 2019 yerel seçimleri geldi. Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP’li Ahmet Türk sonradan deşifre olan gizli bir kahvaltı programında CHP ve HDP’nin yerel seçim ittifak görüşmesini gerçekleştirip anlaştılar. HDP İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Hatay, Bursa, Adana, Mersin ve daha birçok yerde aday çıkarmadı, CHP’nin adaylarını destekledi. HDP’nin tüm yöneticileri, PKK’nın tüm Kandil dağ kadrosu CHP’nin adaylarına oy verilmesi çağrısında bulundular. Bu illerin çoğunu kazandılar. Seçimleri kazanan CHP il başkanları kazanmanın sevinciyle “Bu başarı HDP’nin başarısı ve zaferidir” çığlıkları attılar. İstanbul’da CHP’lilerden çok HDP’liler zafer konvoyları düzenlediler.

          CHP, HDP ile devlet yönetmeye kendini o kadar kaptırmış ki, oturup HDP ile anayasa taslakları bile hazırlarken yakalanmıştır. Tepkiler çığ gibi gelince inkâr etseler de bizzat komisyon başkanı yaptıkları CHP milletvekili İbrahim Kaboğlu, HDP ile hazırladıklarını defalarca deşifre etmiştir.

          CHP’nin HD(P)KK ilişkisi bu ve benzeri birçok konuda devam ederken, geçtiğimiz günlerde CHP eski milletvekili Dursun Çiçek “Millet İttifakı seçimi kazanırsa HDP’li bir iki bakan olabilir” açıklamasında bulundu. Tepkiler çığ gibi olunca CHP milletvekili Gürsel Tekin “TBMM yasama organı, burada başkan vekilliği yapan bir insan, neden bakanlık yapmasın” cümleleriyle hem Dursun Çiçek’e destek açıklaması yaptı hem de yasal kılıf üzerinden tepkileri azaltmaya çalıştı.

Nasrettin Hoca’ya sormuşlar:

- Hocam... Tuvalette sakız çiğnemek... Dinen caiz midir?

- Dinen bir sakıncası yoktur... Ama... Görenler başka bir şey çiğnediğini sanabilirler.

          CHP’nin Meclisteki HDP sevdası da böyle bir şeydir. CHP, PKK’nın uzantısı HDP’nin Mecliste olmaması için değil, olması için hep mücadele ediyor. HDP de aldığı Meclis gücünü terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklığa dönüştürüyor. Siz hiç CHP’nin HDP’ye PKK’dan ayrıl dediğini duydunuz mu? 846 kişinin azmettirici katili PKK’lı terörist Demirtaş için “Suçu nedir, hemen serbest bırakın” diyen CHP’li şeref, haysiyet ve namus yoksunlarının olduğu bir yerden böyle bir şey duymak mümkün mü?

          Karşımızda HD(P)KK’ya tapan bir CHP zihniyeti vardır. Böyle bir zihniyetin HDP’ye bakanlık vermesi kadar doğal bir şey var mı? Zaten HDP olmadan bir halt olamayacaklarını hepsi de biliyor. Milliyetçi rolü oynayan Meral Akşener ağzını açıp HDP’ye bir şey diyebiliyor mu? Kendi Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu’na HDP’li milletvekili “İT” dedi. Hangi İP’li bu İT’liğe bir tepki gösterebildi?

          HDP denklem dışı kalırsa CHP’si de, İP’i de ve diğerleri de biliyor ki, kuyruklarını sıkıştırıp köşelerine çekilecekler. Bunların oksijeni HDP’dir. HDP’siz nefes almaları mümkün değildir.

          7 Haziran seçimleri sonrasında HDP ile hükümet kurmak isteyenlere, yerel seçimlerde ittifak kuranlara, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde terörist Demirtaş’ı başkan yardımcısı yapacaklarını söyleyenlere şaşırmayanlar, HDP’ye iki bakanlık vereceklerini söyleyince mi şaşırıyor? “HDP ile ittifak yapmak milli görevdir” diyen CHP’li gerzek yöneticiler bile varken neyin şaşkınlığı bu?

          CHP, HD(P)KK’nın yaşam alanıdır. HD(P) KK ise CHP’nin siyasi varlık sebebidir… Bunu sadece ahmaklar göremiyor. Yoksa aklı olan herkes bunun farkındadır.