Zevzek bildirinin İYİ zevzekleri!

06.04.2021 10:00

          Zevzek “Tatsız ve çok konuşan, geveze” kişilere deniyor. Meral Akşener de 103 emekli amiralin yayınladığı bildiri için “Sabah bir uyandık emekli amirallerin canı sıkılmış ve gece bir bildiri yayınlamışlar. Bu bir zevzekliktir. Türkiye bu zevzekliklerden çok çekti“ açıklamasında bulundu. Birçok kişi Meral Akşener’in 103 emekli amiralin bildiri eylemine tepki göstermesini takdir ederken, o zevzeklik dediği bildiriye imza atanlardan emekli Amiral Ergun Mengi’nin, İYİ Parti Genel Merkezi’nde Uluslararası Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kamil Erozan’ın Yardımcısı olduğu öğrenildi. Mengi’nin Uluslararası Siyasi Kuruluşlar ve Jeo- Stratejik Analizlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevi yaptığı anlaşıldı. Ergun Mengi bildiride 1 numaralı imzacı olarak yer alıyor. Meral Akşener sanırım bu duruma ayıkamadan “zevzeklik” açıklaması yaptı.

          Elbette Meral Akşener’in tarif ettiği zevzek sadece bildiriye imza atan emekli Amiral Ergun Mengi değil. Bir de bu bildiriyi destekleyen İP yöneticileri var.

          İP Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, “Bir tabip teğmen olarak altına imzamı atıyorum” ifadeleriyle, İP Erzurum Milletvekili Naci Cinisli “İşini ehliyle yapmış, ununu elemiş eleğini asmış emekli devlet memurunun tecrübelerini aktarmasından rahatsız olan, korkan, bunu fırsata çevirmeye çalışan iktidar acizdir” ifadeleriyle ve İP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili aynı zamanda 103 emekli amiral bildirisine imza atan Ergun Mengi’nin Başkanı olan Ahmet Erozan ise “126 emekli Büyükelçi Montrö Sözleşmesi konusunda bundan üç gün önce bir bildiri yayınladığında iktidar ‘Monşer’lere kulak asmadı... 103 emekli Amirale kükremesinin sebebi demek ki Montrö Sözleşmesi olamaz... Mesele Deniz Harp Okulu mezunu bile olmayan ‘Tarikatçı Amiral’...” ifadeleriyle bir değerlendirmede bulundu.

          Yani Meral Akşener’in zevzekleri ve zevzek destekleyenleri hep kendi partisinde ama kendi partisinden haberi yok…

          103 emekli amiralin bildirisinin, CHP’nin bilgisi ve İP’lilerin desteğiyle gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Bildiriye imza atan bir emekli asker ve bildiriyi destekleyen açıklama yapan 3 İP’li milletvekili ortada iken Meral Akşener’in ifadeleri hikâye olmaktan başka özellik taşımamaktadır.

          Yok, eğer “Ben Genel Başkan’ım, ben böyle düşünüyorum” diyorsa önce gevezeliğe imza atanı ve destekleyeni partisinden atacak ve 103 emekli amiralin bildirisini tamamen destekleyen CHP ile yollarını ayıracaktır. Aksi hâlde kendisi de geveze olacaktır.

          103 emekli amiralin bildirisi talimatlı ve aptalca bir güç gösterisiydi. Olağanüstü tepki karşısında sadece afallayıp kaldılar. 103 emekli amiralin Türk askeri ruhundan çok uzak oldukları Türkiye’yi bölmeye çalışanlara verdikleri destekten, mason kulüpleriyle olan ilişkilerinden, CHP ve yancılarının terör örgütleriyle olan ilişkilerine suskunluklarından, terör örgütü PKK-YPG ve PYD’ye karşı yapılan operasyonlara dair ortadan sıvışmalarından, destekledikleri partilerin Atatürk’ün mirasına yaptıkları ihanetlere dönüp bakmamalarından gayet net anlaşılmaktadır.

          Böyle askerlere de elbette CHP ve yancıları sahip çıkacaktır. İmza atanların CHP’li, İP’li olması da bunun delilidir.

          Emekli askerlerin Türkiye’nin milli politikalarına destek konusunda bunca yıl susup, şimdi irtica bahanesiyle ortaya çıkmaları bir gaflet ve hatta asker olmaları sebebiyle ihanettir.

          Karabağ’ın işgalden kurtarılmasına, Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı, Barış Pınarı Operasyonlarına, Akdeniz politikamıza, terör örgütü PYD ve YPG’ye, CHP’nin HD(P) KK ilişkilerine nasıl bakıyorlar, bir bildiri daha yayınlasalar da hepimiz onları da öğrensek… İyi olmaz mı?

Bu konularda istedikleri kadar geveze olsunlar da, bakalım ne düşünüyorlarmış görelim…

          15 Temmuz hain darbe girişiminden ders çıkaramamış bu emekli askerler toplu bu tür bildirinin bir dayatma, bir cunta ağzı olabileceğini hâlâ idrak edemiyorsa zaten zekâ düzeyleri de tartışılır. Hele hele gece yarısı yayınlanan bildirinin tek amacının gecenin karanlığında korku vermek olduğunu herkesin anlayacağını bilmelerine rağmen…

          Bildiri talimatını veren, kaleme alan, 103 emekli amirali organize eden her kimse hepsi ortaya çıkarılıp, bağlantıları deşifre edilmeli ve gereken yapılmalıdır. Aksi hâlde birilerine yine yol vermek olur. Türkiye’nin bu tür olaylarla muhatap olacak zamanı yoktur. Herkes yaptığının bedelini ödemelidir.