Bozulan ateşkesin Ermenistan'a bedeli

16.10.2020 10:00

Gün geçtikçe kesin yenilgiye yaklaşan Ermenistan, Azerbaycan’ı ateşkese zorlamak için elinden geleni yapmaktadır. Sivillere saldırı yolunu seçmekle Azerbaycan tarafını yıldıracağını düşünen bu terör devleti Rusya’nın bir an önce müdahil olmasını, savaşta aktif rol almasını veya ateşkesi sağlamasını arzulamaktadır. Rusya uzun süre bu işe kayıtsız kalma niyetinde değildir, fakat işin içinde Türkiye’nin de bulunması bazı noktalarda elini kolunu bağlamıştır. Resmi Bakü’nün de “Türkiye olmadan bu sorun çözülemeyecek…” açıklaması sadece Türkiye’ye yaptıklarından dolayı bir teşekkür gibi değil, aynı zamanda Rusya’ya da açık bir mesaj şeklinde değerlendirilebilir.

Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarının 9 saat 20 dakika süren Moskova görüşmesinin sonucu yapılan ateşkes beyannamesi Azerbaycan halkı tarafından kabul edilmese de, yaşanan hayal kırıklığı uzun sürmedi. Ermenistan her zaman olduğu gibi sözünü tutmadı. Ateşkesi bozdu, sivilleri vurdu. Gence şehrinde bir terör yaşattı. 9 saat 20 dakika süren toplantıda Azerbaycan tarafına karşı maddeler olmasındandır ki, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Moskova’da, Bakü’nün talimatıyla âdeta direniyordu. Aliyev’in gazetelere “Moskova görüşmesinin bu kadar uzun sürmesinin sebebi bizi tatmin etmeyecek maddelerin anlaşmadan çıkarılmasıydı. Bizim Dışişleri Bakanımız oraya giderken ona teklifler sunuldu, tabii olarak benimle irtibat kuruldu ve bizim şartlarımızı söyledim ve o şartların dışında her hangi bir şey imkânsızdı. O yüzden durumu dikkate alarak tutumumuzu biraz hafiflettik” şeklinde verdiği açıklaması da bu durumu daha anlaşılır kılmaktadır.

Aliyev’in Karabağ konusunda kararlığı Azerbaycan halkının yıllardır süren beklentisiydi, halk iktidardan bu gibi adımlar atmasını istiyordu. Bu konuda birlik sergileyen Azerbaycan için başlıca sorun sadece Karabağ idi. İktidar-muhalefet tartışması, ekonomik sorunlar, salgınla beraber gelen problemler arka plana itildi veya unutuldu. Olması gereken bu dayanışma Aliyev’in de elini güçlendirmektedir. Hiçbir dünya ülkesi Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanımayacağını, tanıması halinde bütün diplomatik ilişkilerin koparılacağını bildiren Azerbaycan için bundan sonra geri dönüş, mağlubiyete bedeldir.

Bu satırları yazdığım esnada yeni köylerin kurtarılması haberini almakla yaşadığım anlatılmaz bir duygudur. Şimdiye kadar 48 köy, 1 yükseklik, 1 şehir ve 1 yerleşim işgalden kurtarıldı. 27 Eylül’den bugüne kadar Ermenistan ordusu 1 milyar dolardan fazla zarar gördü. Yakınlarda daha güzel haberleri alacağımızdan şüphemiz yok. Fuzuli ilinin alınması ise an meselesi. Hoş müjdeli haberlerini beklemekteyiz Azerbaycan!