CHP ve yancıları hangi suçlamayı yapıyorsa hepsinde birer birer rezil olmaya devam ediyor. En son rezil oldukları konu da Barzani konusu olmuştur. “Megri megri” hatırlatmalarıyla AK Parti hükümetinin açılım süreci politikalarını eleştirenler özellikle son 6 yıldır PKK açılımı yapmaktadır. Barzani’nin ayağına heyet göndererek de açılımdaki eksikliklerini tamamlıyorlar.

          Kemal Kılıçdaroğlu daha CHP’yi tam olarak PKK ve siyasal Kürtçüler rotasına sokmadığı 2013 yıllarında “Barzani’nin ayağına gidildi, Şivan Perwer türkü söyledi; gözyaşları sel oldu. Gezi’de ölen fidanlarımıza bir damla bile akmayan gözyaşları!” diye eleştirilerde bulunuyordu.

          Meral Akşener ise içinde yer aldığı CHP-HDPİP ittifakını eleştirenlere “Megri megri diye ağlamadım. Barzani’yi ben öpmedim” diye cevap veriyor, HD(P)KK ile yaptığı ittifakın üzerini örtmek için cambaza bak oynuyordu. CHP’nin gönderdiği heyet sonrası Barzani’yi öpmüş kadar oldun Heval Akşener…

          CHP Türkiye’de HD(P)KK ile Suriye’de PKK’nın kolu YPG ile sıcak ilişkisini sürdürürken, Barzani ile de geçtiğimiz yıllarda sıcak ilişkiye başlamıştı.

          Kemal Kılıçdaroğlu’nun heyet başkanı olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’yı, Dış Politika Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz’ü ve diğer CHP’lileri göndermesi bir başlangıç değil Barzani konusunda gelişmelerden sonuncusudur. CHP özellikle son 6 yıldır siyasal Kürtçülük politikalarını yoğunlaştırdığı için Barzani ilişkilerine geçtiğimiz yıllarda başlamıştı.

          Öztürk Yılmaz CHP Genel Başkan Yardımcısı iken Barzani’ye “Bölgesel Kürt Yönetimi bütün yumurtalarını sadece AKP sepetine koymasın. Çünkü AKP bugün var yarın yok. Bütün siyasi oluşumlarla ilişkilerin götürülmesi uzun vadede Bölgesel Kürt Yönetimi’nin de işine yarar. Şu an Türkiye gibi bir dostlarının olması hem merkezi Irak Hükümeti hem de Bölgesel Kürt Yönetimi için bir avantajdır. Bu avantajı kullanırken de olabildiğince geniş bir perspektifle, her kesimle diyalog kurmak daha faydalı olur” diye seslenmişti.

          Barzani bu mesajı almış ve sözcüsü Sefin Dizayi’yi CHP Genel Merkezi’ne göndermişti. CHP daha sonra Barzani’nin danışmanı Hemin Hewvrami’yi konferansına getirmişti.

CHP-Barzani ilişkisi güçlenerek gelişiyordu.

          Gün geldi Barzani sözde Kürdistan için 2017 yılında bağımsızlık referandumu yapmaya kalktı. Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek MHP Lideri Devlet Bahçeli, Barzani’nin bağımsızlık referandumuna yönelik çok sert tepki göstermişlerdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak’ın merkezi hükümeti ve İran’la yaptığı görüşmeler sonuç vermiş, Barzani Kerkük’ten arkasına bakmadan kaçmış ve Kerkük’ün her yerine Türkmen bayrakları asılmıştı.

Cumhur İttifakı bu duruşu sergilerken Kemal Kılıçdaroğlu ne yapıyordu peki?

          Barzani’nin 25 Eylül 2017’de yapmaya kalktığı bağımsızlık referandumuna destek vermek için Türkiye’deki çeşitli kuruluşların oluşturduğu “Referanduma Destek Komitesi” Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu makamında ziyaret etmişti. Basına kapalı olan görüşmenin ardından açıklama yapan Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, “Görüşme oldukça olumlu bir atmosferde geçti. Olumlu bir görüşme oldu” demekle yetinmiş, Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden ekipte bulunan Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ise Kılıçdaroğlu’nun bağımsızlık referandumuna bakışını “Kemal Kılıçdaroğlu görüşmemizde bütün milletlerin olduğu gibi Güney’in de referanduma gitmeye hakları olduğunu söyledi” şeklinde izah etmişti.

          Geçmişte bu yaşananlara bakınca Kemal Kılıçdaroğlu’nun Barzani’ye CHP’den heyet göndermesine şaşırmaya gerek yok…

          Yalnız CHP öyle bir zamanda Barzani’ye heyet gönderdi ki, Barzani’nin Peşmergeleri ile PKK’nın teröristleri arasında çeşitli aralıklarla çatışmalar yaşanıyor. Geçtiğimiz haftalarda PKK’lı teröristler 5 Peşmerge’yi öldürdü.

          PKK’ya çok yakın konumda olan CHP acaba PKK-Barzani arasında ara buluculuk yapmaya mı gitti?

          ABD, PKK-PYD-YPG konusunda duruşunu çok sevdiği CHP’den Barzani ile de diyaloglarını artırma talimatı mı verdi?

          Afganistan cephesinde yenilgiye uğrayan ABD, Irak ve Suriye’de de aynı akıbeti yaşamamak için kendisinin “Türkiye temsilcisi” olarak gördüğü CHP’ye PKK, PYD, YPG ve Barzani bileşenlerini bir arada ve kavgasız tutma talimatını mı verdi?

          CHP heyet gönderirken niçin ortakları HDP ve İP’ten temsilci almamıştır? Pekala Meral Akşener ile bir “megri megri” korosu kurabilirdiniz…

          PKK-YPG-PYD ile çok samimi diyalogları olan CHP, bu terör örgütlerine sırtını dayamış HDP ile ittifak ortağı olan CHP gerçekten Barzani’nin ayağına niçin gitmiştir?

          ABD mi istedi yoksa hâlden vazife çıkarıp “Siyasal Kürtçülük” politikalarını güçlendirme çalışması mı yapıyorlar?

          CHP gerçekten Türkiye için milli güvenlik tehlikesidir. Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin başına bir bela gelmemesi için bu tehlike karşısında hem Türk milleti hem de Türk devleti çok dikkatli olmalıdır.