Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta CHPHDP- İP birlikteliğini hedef alarak “Şu anda bunlar PKK’nın parlamentodaki uzantısıyla zaten beraber hareket etmiyorlar mı? Beraber hareket ediyorlar. Kaldı ki bunların şu anda kendi içinde zaten terör söylemlerini ifade eden kişiler yok mu? Burada özellikle muhalefetin içinde, CHP’yi bir kenara koyalım, altılı masanın hepsini söylememe gerek yok, ama İP’in bunlarla aynı çizgiye düşmesi tabii düşündürücü. Onlar niye bunlarla aynı masaya düşüyor veyahut aynı konuma geliyor?

          Bu tabii düşündürücüdür. Hele hele böyle bir dönemde. Temenni ederiz ki bunlar da bir dönüşüm yapmak suretiyle gerek bu masayı terk etmek, gerekse milli ve yerli bir duruş sergilemek üzere konumunu yeniden gözden geçirir.” Açıklamasında bulundu.

          Bu cümlelerin özü de, çok açık meali de: CHP, HDP ile hareket ediyor. İP’te bu ihanet çizgisine ayak uydurdu. Umarım milli ve yerli duruş sergileyip konumlarını gözden geçirirler, bu ihanet masasını terk ederler” şeklindedir.

          Oysa Meral Akşener 2018 seçimlerinden 5 ay önce kameraların önünde “İYİ Parti’yi CHP ve HDP ile yan yana getirme çabasını çirkin, saygısız ve çok ayıp buluyorum.” Açıklamasında bulunmuştu.

          Ne olduysa, bu sözlerine rağmen seçimlere CHP ile ittifak yaparak girdi. Zaten CHP ile ittifak yapmasa idi, %9.96 oy oranıyla TBMM’ye giremiyorlardı. Siyasi olarak aldıkları her nefesi bu yüzden CHP’ye borçlular. 2019 yerel seçimlerde de HDP ile ittifak yapmadan çekinmediler. HDP’nin açık destek verdiği CHP’li Belediye Başkanlarını kazandırmak için açıktan HDP ile ittifak yaptılar. Birçok CHP’li Belediyenin PKK’nın kampına dönmesinde suç ortaklıkları vardır bu yüzden.

          Meral Akşener kabarık siciline bakmadan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini de hem anlamadan, hem de çarpıtarak “Yani masaya oturan kendileri, açılımları yapanlar kendileri, teröriste terörist diyemeyenlerle aynı yerde bulunanlar kendileri… Ama iş zora düşüldüğü zaman yerli ve milli ilan edilen biziz.” Açıklaması yaptı.

          Ben, AKP’nin HDP ile “Açılım, çözüm süreci” gerçekleştiğine şahidim, o günlerde buna karşı mücadele etmiş de bir yazarım. Ama ben AKP ile HDP’nin seçim ittifakı yaptığını bugüne kadar hiç görmedim. Meral Akşener’in partisi CHP-HDP ikilisiyle açıkça ittifak yaptı ve seçimi kazanan CHP’li Belediye Başkanları da “Bu zafer aynı zamanda HDP’nin başarısıdır” açıklaması yaparak HDP’ye teşekkür etmişti.

          Meral Akşener ayna da eşkâline bakmadan, sicilindeki HD(P)KK ilişkisine bakmadan bir de şu yorumda bulunmuş: “Geçen hafta HDP ile son derece neşeli, kakara kikiri görüntülü bir fotoğraf verdiler. Bir görüşme yaptılar. Birincisi bu. Daha sonra biliyorsunuz, tutuklu olan Selahattin Demirtaş; hem özel helikopter, hem özel jetle ailesini görmeye gönderildi, gitti. Böyle bir resim burada duruyor.”

***

          Bu cümleleri kuran Meral Akşener’in partisi terörist Demirtaş tarafından PKK’nın yayın organında “AKP ve MHP iktidarını tarihin çöp sepetine göndermek için BATI’da CHP ve İYİ Parti’ye rağmen onların adaylarını destekleyeceğiz ve iktidarınızı sallayacağız.” Şeklinde oy istenmiş partidir. Ben terörist Demirtaş’ın “AK Parti ve MHP’ye oy verin” dediğini hiç duymadım. Meral Akşener, terörist Demirtaş’ı evine alıp kahvaltı yapma hayallerini unuttu mu da, kalp krizi geçirmiş babasının ona gösterilmesini çok hassasiyet sahibi gibi yorumluyor? Terörist Demirtaş’ın Allah belasını versin de, onu iktidar olduğunda serbest bırakacağını söyleyen ortağın CHP, onu HDP’den daha çok cezaevinde ziyaret eden ortağın CHP, “İnşallah Cumhurbaşkanı seçilir” diyen ortağın CHP’nin milletvekilleri, “Selahattin Demirtaş ile Türkiye’yi inşa edeceğiz” diyen ortağın Kemal Kılıçdaroğlu, onun serbest bırakılmasını ifade eden kendi partinin milletvekili iken babasının kalp krizi üzerinden gelişmiş bir hadise üzerinden senaryo yazıyorsun. Hadi cesaretin varsa “Terörist Demirtaş’ın da, babasının da Allah belasını versin” desene… Türk devleti terör örgütü PKK’yı ezerken, teröristleri böyle terbiye etmesini de bilir…

          Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli “Terörist Demirtaş” diye hitap ederken, sen televizyon ekranlarından “Sayın Demirtaş serbest bırakılmalı, eşit şartlarda bizimle yarışmalı” diyen Heval Akşener değil misin?

          Sana bu konuşma notlarını, metinlerini hangi embesil veriyor gerçekten çok merak ediyorum. Bagajı ve sicili bu kadar dolu Meral Akşener’e, HD(P)KK ve terörist Demirtaş üzerinden cümle kurdurmak ciddi ve tedavilik psikolojik bir vakadır.

          Hele Meral Akşener’in “Dolayısıyla çizgisinde hiç kırıklık olmayan; dün neyi savunduysa, bugün de aynı şeyi kararlılıkla savunan, aynı fikri savunan bir siyasi partiyiz. Dolayısıyla milletimizin geleceğinin heba edildiği, ortaya sürüldüğü bir kumar masasında hiç olmadık. Bundan sonra da olmayız.” Yorumuna bittim.

          Madem çizgin hiç kırılmadı “İYİ Parti’yi CHP ve HDP ile yan yana getirme çabasını çirkin, saygısız ve çok ayıp buluyorum.” Dedikten sonra CHP ve HDP ile niçin seçim ittifakları yaptın?

          CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, 2018’de muhalefetteki 4 partinin (CHP, İP, HDP, SP) yeni anayasa taslağı için toplantı yaptıklarını “Bizlerin yürüttüğü anayasa çalışmaları biraz kamuoyundan uzak durdu. Bu çalışmalar, zannediyorum önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşılacaktır. HDP’yi de kapsayacak şekilde yapıldı. HDP’nin de olması önemliydi, bence gerekliydi” şeklinde itiraf ettiğinde niçin kırık olmayan çizgin bir tepki gösterememişti?

          İP Genel Başkan yardımcılarını, milletvekillerini panellerde, konferanslarda, yurt dışında HDP ile aynı masalarda oturturken çizgin neredeydi?

          “Öcalan ev hapsine alınsın. Şartları iyileştirilsin. Sekreter verilsin” diyen Salim Ensarioğlu’nu ve Bahadır Erdem’i hangi çizginle İP Genel Başkan Yardımcısı yapmıştın Heval Abla?

          Heval abla bu hikâyelerine aptallar, ahmaklar inanabilir ama akıl sahibi hiç kimseyi artık aldatamayacaksın.

          Yahu senin partinden istifa eden Milletvekillerinin, İl Başkanlarının, parti kurucularının tamamı senin “HDP ve terörist Demirtaş ilişkine” tepki gösterip istifa etmişken, sen bu hikâyeleri kime anlatıyorsun?

Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan sana “Milli ve yerlisin” demiyor.

          “HD(P)KK ile niye hareket ediyorsun? O ihanet masasından kalkarak milli ve yerli duruş sergile” diyor.

          “Sağır duymaz yakıştırır” misali mi davranıyorsun yoksa işine gelmediği için duyduklarını mı saptırıyorsun?

Heval Akşener, terör örgütleri ve siyasi uzantılarıyla arana mesafe koy.

          6’lı masanın çaresiz, aciz önderi Kemal Kılıçdaroğlu iki ay önce “HDP ile görüşüyoruz. Tarihin bize yüklediği misyon var” demişti. “Ne görüşüyorsunuz? Tarihi misyon nedir?” diye sordun mu? Niye soracaksın ki, “HDP Kürt siyasal hareketinin temsilcisidir” diyecek kadar Heval olmuşsun…

          Heval abla, 6’lı masa siyasi kumar masası değil mi? Hangi kumardan bahsediyorsun. Değiştirmediğin parti, fikir, ideoloji kalmamış hangi çizgiden bahsediyorsun sen?