CHP, İP, DEVA, Gelecek, Demokrat ve Saadet Partisi’nden oluşan 6’lı masa 9’uncu kez bir araya geldi. İttifak ortaklarının uzun süreden beri milletin önüne koyabilecekleri bir projeleri olmadığı için yine “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” üzerinden bildiri metni hazırlayıp altına imza koydular. Önerdikleri sistem ile saman altından su yürütmeye çalışan ortakların asıl amacının ortak aday çıkmazının üzerini kapatıp seçmenleri oyalamak olduğu anlaşıldı

Ankara Bilkent Otel’de ‘Şimdi demokrasi zamanı’ sloganıyla düzenlenen tanıtım toplantısına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İP Genel Başkanı Meral Akşener, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Patisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile milletvekilleri ve partililer katıldı. 9 başlıkta 84 maddeden oluşan anayasa değişikliği önerisini CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, DP Genel Sekreteri Serhan Yücel, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı, İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz ve SP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya okudu.

Uzun süreden beri ikili görüşmeler yapıp, kısır günlerini andırırcasına toplanıp toplanıp dağılan 6+1’li masanın üyeleri ortak adayda uzlaşamayınca çareyi anayasa metni açıklamakta buldular. Toplantı masalarında görüntü vermekten öteye geçemeyen parti genel başkanları, ortakları HDP’yi Türk yargısının elinden almak için ise farklı arayışlara girdi. “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Önerisi” adı altında açıkladıkları metinle parti kapatmaya ayrı parantez açtılar. Ayrıca terör örgütü ile iltisakları ispatlanan HDP’li belediyelerde kayyumlara son verecekleri taahhüdünde bulundular.

Türkiye’ye dair hiçbir somut adımı bulunmayan ve geriye dönüş hikâyesinden başka da reçete sunamayan partilerin bir araya gelip imzalı metin açıklamaları seçmenlerde de güvensizliğe neden oldu. Henüz bir aday dahi belirleyemeyen 6+1’li masanın Türkiye’yi yönetme kabiliyetinin de olmayacağı yorumları yapıldı.

6+1’li masanın 156 sayfadan oluşan anayasa taslağına Cumhur İttifakı’ndan da tepkiler peş peşe geldi. Cumhurbaşkanının görev süresi ile ilgili önerdikleri değişiklik eleştirilere neden oldu. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “6 kişinin emir erliğini kabul eden bir cumhurbaşkanı adayı arıyorlar” derken, MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız da, “Geçin bunları. Sadede gelin” diyerek tepki gösterdi.

6’lı masa emir eri arıyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 6’lı masanın Türkiye’yi yönetecek cumhurbaşkanı değil, kendilerine emir eri aradığını ifade ederek, “Bu 6 tane kişi, masanın etrafında oturan kişi, lider. Türkiye’yi yönetmeye talip bir cumhurbaşkanı adayı aramıyorlar. Bunlar bu 6 kişinin yönetimine rıza gösterecek, onlar ne derse esas duruşa geçecek, onların dediklerini tatbik edecek, yöneten değil, yönetilen ve 6 kişinin emir erliğini kabul eden bir cumhurbaşkanı adayı arıyorlar” dedi.

Bakan Bozdağ, AK Parti Zonguldak İl Başkanlığında yaptığı konuşmada, “İşte bugün de bir araya geldiler. Bir açıklama yapacaklar. Bunların gelecek diye bir derdi yok. Yeni diye bir derdi yok. Farklı diye bir derdi yok. Umut diye bir derdi yok. Tek derdi var. Statükoyu geri getirmek. Dünü tekrar tesis edip, o dünün Türkiye’ye zarar veren sistemiyle kendi saltanatlarıyla orada ihya etmek. Türkiye’yi düne götürmek, geleceğini karartmak anlamına gelir. Biz geleceğe yürüyoruz. Yarına, yarınlara bakarak yürüyoruz. Türkiye Yüzyılı diyoruz. Türkiye’yi bedel ödediği dönemlere götürerek kimse kuramaz. Bunlar Türkiye’yi geri koalisyonların olduğu, anayasa fırlatarak her şeyin akla takla olduğu bir Türkiye’yi yeniden ihdas etmek istiyorlar. Bunlara geçit vermeyeceğiz. Geriye dönmek yok” dedi.

Bozdağ, “Sorarım, Allah vermesin bunlara millet diyelim yetki aktardı. Türkiye’yi kim yönetecek? Bu liderler mi yönetecek yoksa kendilerinin emir erliğini kabul eden cumhurbaşkanı adayı mı yönetecek? Bunlar ‘Biz yöneteceğiz. Protokol imzalayacağız. Şöyle yapacağız. Böyle yapacağız’ daha şimdiden anayasayı nasıl çiğneyeceklerini konuşuyorlar“ ifadelerini kullandı.