Partisinin haftalık TBMM Grup Toplantısı’nda kürsüye çıkan MHP Lideri Devlet Bahçeli, 14 Mayıs tarihi üzerinden yapılan seçim tartışmalarına ve HDP’nin kapatılma davasına kadar birçok konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. İP Başkanı Meral Akşener’in Diyarbakır’da dile getirdiği silah bırakma çağrısının PKK terör örgütüne mütareke mesajı olduğunu söyledi. İsveç’teki provokasyonu da değerlendiren MHP Lideri, iki ihtimal üzerinde durulması gerektiğini belirtti. Türkiye’ye NATO sopası sallayanlara da “NATO ile doğmadık, NATO’suz da ölmeyiz” sözleriyle cevap verdi.

İkinci demokratik atılım

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Cumhuriyet tarihinin ikinci demokratik atılımı olduğunu ve 6’lı masanın bu atılımdan ürktüğünü söyleyen MHP Lideri Devlet Bahçeli, 1918’den 1923’e kadar geçen sürede yaşananların, 15 Temmuz 2016 FETÖ darbe teşebbüsünden bugüne kadar da bir benzerinin yaşandığını belirtti. Ortaya çıkan tehditlere Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle tedbir alındığını ifade eden MHP Lideri, dış işgal cephesiyle birlikte yeni arayışlara giren muhalefetin, Türk milletinden ahlaken ve manen ayrıldığını vurguladı.

AYM terörün değirmenine su taşıyor  

HDP’nin talebi üzerine Anayasa Mahkemesinin (AYM) kapatma davasını seçim sonrasına ertelemek için görüşülmesinin adalet ilkelerine aykırı olduğunu söyleyen MHP Lideri, HDP’nin vakit kaybetmeksizin kapatılması gerektiğini bir kez daha yineledi. AYM’nin zamana oynama teşebbüsünün terörün değirmenine su taşıdığını belirten MHP Lideri, PKK terör örgütü elebaşlarının, “AK Parti’yle MHP’yi yıkmalıyız, yoksa bizi yok edecekler” sözlerini de hatırlatarak, PKK’nın açık bir şekilde 6’lı masaya destek verdiğini ifade etti.

Zilletin 10 hedefi

2023 seçimleri üzerinden Türkiye’ye diş bileyenlerin kirli emellerini 10 etap şeklinde izah eden MHP Lideri, bu cephenin 15 Temmuz’un rövanşını almak, teröristlere af çıkarmak, Türkiye’nin kazanımlarını talan etmek, ekonomide dışa bağımlılığın önünü açmak, milli savunma sanayiinin mukavemetini kırmak, devleti istikrarsızlığa sürüklemek, bölücü anayasa hazırlamak, terörle mücadeleyi durdurmak, güney sınırlarımızda kurulmak istenen terör devletine göz yummak, diplomatik başarılarımızı kundaklamak, Türk ve Türkiye Yüzyılı’nı sabote etmek, Mavi Vatan’daki haklarımızdan vazgeçmek, iç kargaşa ve çatışma ortamına sürüklenmiş bir Türkiye oluşturmak istediğini söyledi.

Seçim tarihi tartışmaları

14 Mayıs olarak fiilen ilan edilen seçim tarihi üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığı ve 6 Nisan’da yürürlüğe girecek olan seçim yasasını tartışmaya açanlara tepki gösteren MHP Lideri, “demokrasi kaçkını, hukuk tanımaz kifayetsizlerdir” ifadelerini kulandı. Bir kez daha Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi ve kararımız net dedi.

İP’ten PKK’ya mütareke mesajı

İP Başkanı Meral Akşener’in partisinin Diyarbakır 2’nci Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada  “Mesele silahlara veda, kan dökmeye tövbe etmekse, mesele her türlü musibetin karşısında çelikten sarsılmaz biz olmaksa, biz varız” sözlerini eleştiren MHP Lideri, “Silahlara veda ne demektir? Vedayı edecek kimdir? Bu şuursuzluğun esin ve ilham kaynağı kimlerdir? PKK mı, yoksa Türk askeri mi silahı bırakacaktır?” sorularını yöneltti. Zillet ittifakının, İP Başkanı eliyle PKK’yla mütareke mesajı verdiğini belirten MHP Lideri Bahçeli, İP’te görev yapanlara seslendi ve “PKK’ya el uzatan bu zulüm planına nasıl onay verecekseniz? Milliyetçiyim diyen hangi şahsiyet sahibi bu yıkıma, bu hıyanete, bu rezalete sessiz durabilir?” dedi.

İsveç’in provokasyonu ve NATO üyeliği

Stockholm Büyükelçiliğimizin önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını da değerlendiren MHP Lideri Bahçeli, asıl hedefin sadece Türkiye değil aynı zamanda tüm İslam âlemi olduğunu vurguladı. Provokasyon girişiminin hedefleriyle ilgili iki ihtimal üzerinde duran MHP Lideri, bunlardan birincisinin, İsveç’in NATO üyeliğinin Türkiye’nin reddiyle askıya alınmasını sağlamak olduğunu belirtti. İkinci ihtimalin ise, Türkiye’nin NATO’dan dışlanmasını sağlayacak siyasi ve diplomatik bir iklimin oluşmasına destek vermek olduğunu belirtti. Türkiye’ye NATO sopası gösterenlere de rest çeken MHP Lideri, “Türkiye’nin NATO üyeliğini tartışmaya açmak isteyenler varsa buyursun açsınlar, NATO’yla doğmadık, NATO’suz da çok şükür ölmeyiz” diye konuştu.