Poster

03.10.2022 10:00

Sistem değişikliği niyetiyle yuvarlak bir masa kurdular. Bu sistem, güçlendirilmiş olacakmış. Adaleti sağlayacak, demokrasiyi inşa edecek, hukuku içselleştirecek, bozulan ekonomiyi düzeltecekmiş. Her derde deva, yuvarlak masaya şifa getirecekmiş. Kandil’in emir erlerini ihmal etmeyecek, koltuk kapma yarışlarını sistem değişikliğiyle çözeceklermiş. Masanın Köhne Sistem-i Parlamenter görevi varmış.

***

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ortak bir aday belirleyecek ama herhangi bir adayın ismini gündeme getirmeyeceklermiş. Masadaki herkes kendi adını söylemekten imtina edecek ama masa dışından da yoklama çekeceklermiş. Kim kimi oltaya düşürürse masadan karlı kalkacakmış. Masanın isim değil, Kriter belirleme görevi varmış.

***

Öyle bir adayla çıkacaklarmış ki bu aday mutlaka ‘kazanacak’ bir isim olacakmış. Erdoğan’ın karşısına öyle Kılıçdaroğlu, İmamaoğlu, Yavaş gibi isimlerle çıkamazlarmış. Üçünü üst üste de toplasalar, yan yana da koysalar bu iş olmazmış. Güçlü, çevik, atılgan, gözlerinden ateş saçan birini arıyorlarmış. Masanın görevi Panter bulmakmış.

***

Ortak bir aday belirlemekten aciz masalcılar; ortak akıl, ortak dil, ortak söylem geliştireceklermiş. Oturma düzeniyle başlayan kavga aday çekişmesi, masanın 7. ortağının yeri ve konumu ile süregelmiş. Ne dış politikada ne ekonomide ne İstanbul Sözleşmesinde ne de mülteciler konusunda ortak bir fikirleri varmış. Bazılarının sigortası attı atacakmış ama masanın da sadece Şalter indirme görevi varmış.

***

İçinde bulundukları masa başlı başına bir sorunken kendileri ülkenin sorunlarına çözüm üreteceklermiş. Bir de dalga geçer gibi memleket masası kurmayı teklif etmişler. Memleketi örgütçülere peşkeş çekip yanı başımızda kurulmadık korsan devletçik bırakmayacaklarmış. Türkiye’yi yatırdıkları ameliyat masasından millette nasibini alacakmış. Masanın Neşter atma görevi varmış.

***

Rutin oturmalar yerini keyfi kaçamaklara bırakmış. Yemek menüleriyle zenginleşen toplantılarda Türk mutfağının zengin tatları sunulmuş. Her aday elinin hünerini göstermiş. “Yemekteyiz” programına dönen toplantılara puanlama sistemi getirmişler. Masaya kimin veda edeceğini bu yöntemle belirleyeceklermiş. Bu işe en çok DP, SP, Deva ve Gelecek Partisi sevinmiş. Bir “oh” çekmişler. Masanın Besbeter bir görevi varmış.

***

Kemal Bey, “Bu altılı masa Cumhurbaşkanı adayını tespit edecek” diyerek masaya görev vermiş. Masayı kendine bağlayan Kılıçdaroğlu üzerine bir de kendini masaya bağlamış. Meral Akşener’in deyişiyle masanın Noter olma görevi yokmuş.

***

Toplantıların başladığı günden bu yana el atmadıkları konu, fikir belirtmedikleri bir mesele kalmadı. Vaatlerinin birini bin paraya pazarlamaya çalıştılar. Kendine her türlü görevi biçen 6’lı masa her nedense Noterlikten imtina etti. Entrikalarla dolu 6 bölümden oluşan dizinin ilk sezonunu sergilediler. İkinci sezonda da bir aksiyon olmazsa masaya sadece Poster olma görevi düşer.